Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Hünkâr Hace Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri 2. gününde de devam etti. Çilehane’de Sivas’ta katledilen Hasret Gültekin heykelinin açılışı yapıldı, aşureler pay edildi. Akşam saatlerinde ise etkinlikler müzik dinletisiyle devam etti.

Nevşehir Hacıbektaş’taki 59. Ulusal 33. Uluslararası Hünkâr Hace Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri 2. gününde de devam etti.

HASRET GÜLTEKİN’İN ANISI HACIBEKTAŞ’TA YAŞAYACAK

Hacı Bektaş Veli Dergâhı’nın yakınında, tepelik bir alanda yer alan Çilehane önünde bir araya gelen Alevi yurttaşlar ve Alevi kurum temsilcileri, Hasret Gültekin heykelinin açılışını yaptı.

Açılışa çok sayıda Alevi yurttaşın ve kurumun yanı sıra Hasret Gültekin’in ailesi ile Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok da katıldı. Açılış töreninde, Hasret Gültekin şahsında Sivas Katliamı’nda yitirilen canlar için saygı duruşu yapıldı, ölenlerin adları anıldı. Belediye başkanı Altıok ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe konuşmalar yaptı.

Törende konuşan Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, “Kerbela’dan bugüne katledilen herkesi anmak, onları unutmamak zorundayız. Çünkü onları unutursak varolamayız. Bu tür katliamlar bir daha yaşanmasın, diye unutmamalıyız. Unutmamak eşit, insanca bir yaşam için herkes açısından önemlidir. Bu anıtta emeği geçen herkese teşekkürler. Biz yitirdiklerimizi Serçesme’ye emanet ediyoruz” dedi. 

DERGÂH ÖNÜNDE AŞURELER PAY EDİLDİ

Hasret Gültekin’in heykelinin açılışının ardından Hünkâr Hace Bektaş Veli Dergâhı’nın önüne geçildi. Burada 12 imama atfen 12 kazanda aşure pişirildi, lokmalar pay edildi.

Lokma paylaşımından önce konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, “Biz Aleviler olarak buraya geldik, ‘Dergahlarımızı istiyoruz’ dedik. Bir kez daha haykırdık bu talebimizi ve bu konuda mücadelemiz sürecek. Cemevlerini ziyaret ederek ve çimento vererek Alevi sorununu çözemezsiniz. Alevi sorunu haklarımızı vererek ve eşit yurttaşlık talebimizi kabul ederek çözülür. Bildiğiniz gibi aşurenin içerisinde binbir çeşit malzeme var. Bu malzemelerin hepsi ayrı ayrı ama bir araya geldiklerinde güzel bir lezzet ortaya çıkartıyorlar. Biz de bu ülkede çeşitliliğimizle bir araya geleceğiz ve herkesin özgürce yaşadığı bir düzen kuracağız” dedi.

Kurt’un konuşmasının ardından lokma gülbengi okundu ve lokmalar pay edildi.

Etkinlikler akşam saatlerinde ise semah gösterisi ve müzik dinletileriyle devam etti. Cumhuriyet Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliği Meltem Çınar ve Uğur Çınar sunarken; Anadolu Bilim Kültür ve Cem Vakfı Ümraniye Cem Evi Semah Ekibi, Cihan Çelik, Rıza Aslandoğan, Erdal Beyazgül, Yusuf Gül, Hüseyin Arslan, Erdem Pancarcı, Erkan Akalın, Tolga Sağ, Belkıs Akkale ve Arif Sağ sahne aldı.

Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor