Ekoloji

Sinpaş GYO mahkeme kararına rağmen Kızılbük Koyu’nda inşaata devam ediyor

Sinpaş GYO Marmaris Kızılbük’te doğa talanına devam ediyor. Mahkeme kararına rağmen şirket, gece yarısı inşaat alanına beton mikseri sokarken görüntülendi. Sinşap’ın kaçak inşaatına karşı nöbet tutan 3 çevre savunucusu da akşam saatlerinde gözaltına alındı. 

Dört gündür inşaat alanında nöbet tutan Marmaris Kent Konseyi, gece yarısı inşaat alanına beton mikseri girdiğini raporladı. Konseyin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mahkeme kararıyla inşaatı mühürlenen Sinpaş/Kızılbük yasa tanımıyor. Nöbetimizin 4. gününde mühürlü alana beton mikseri 00:16’da girdi. 6 dakika sonra ise zabıta. Üzerine 3 zabıta ve 1 polis kontrolü oldu. Mikseri gören yetkili yok! Uçtu mu” denildi

Marmaris Kızılbük Koyu’nda mahkeme kararına rağmen inşaat çalışmalarını sürdüren Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) milli park girişindeki kapısı kaldırıldı. Marmaris Kent Konseyi üyeleri milli parkın girişinde şirkete ait bir kapının daha bulunduğunu ve o kapıyı da kaldıracaklarını söyledi.

Sinpaş GYO tarafından yapılmak istenen otel ve konut projesine ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararının iptal edilmesine rağmen bölgede çalışmalarının devam etmesi üzerine direnişe geçen yaşam savunucuları nöbetlerinin beşinci gününde kazanım elde etti.

Milli parkın girişinde Sinpaş’a ait olan kapının kaldırıldığını belirten Marmaris Kent Konseyi üyeleri, nöbet çadırlarını 450 metre ileriye taşıdı.

Milli parkın içerisinde Sinpaş’a ait bir kapının daha bulunduğunu ifade eden çevresavunucuları, “Beşinci günde yeni nöbet alanındayız. Şirkete ait tapulu araziler milli parkın 250 metre uzağında olmasına rağmen milli parkı işgal etmeye devam ediyorlar. Yeni hedefimiz bu utanç kapısının da kaldırılması olacak” dedi

Marmaris Kent Konseyi, mahkeme kararı sonrasında Marmaris Belediyesi’nin inşaatı mühürlediğini ancak Sinpaş’ın mahkeme kararına uymayarak inşaat alanına beton mikseri soktuğu görüntüleri paylaştı.

Akşam saatlerinde ise nöbet tutan 3 Marmaris Kent Konseyi üyesinin “2911 Gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet” iddiasından gözaltına alındığı duyuruldu.


Benzer Haberler
EkolojiGüncel

Kazdağı Koruma Derneği: Uranyum çalışmalarını acilen durdurun

EkolojiGüncel

CHP’li Hüseyin Yıldız: Köylülerin izni olmadan JES'ler yapmayacağız.

Ekoloji

CHP Milletvekili Yıldız, JES'e karşı direnen Mezeköylüleri ziyaret etti

Ekoloji

Aliağa Çevre Platformu asbest gemisine karşı nöbete başladı: Bu gemiyi ülkemiz karasularına sokmayacağız