Emek

İşçi Emekçi Birliği: Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız

İşçi Emekçi Birliği, sendikal hakları için direnişte olan DGD-SEN üyesi Amazon işçileri için açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız.” ifadeleri yer aldı.

Gebze Dilovası’ndaki Amazon’a bağlı taşeron firma Ceva Lojistik’te çalışan işçiler, Anayasal sendika hakları için 8 gündür direniyor.

Birçok siyasi parti, sendika, işçi örgütü ve kurumdan meydana gelen İşçi Emekçi Birliği, direnişteki Amazon işçileri için açıklama yayınlayarak destek verdi.

Amazon patronunun direnişi kırmak için “orta çağdan kalma uygulamalara başvurduğunun” ifade edildiği açıklamada, “İşçiler gözetleme kuleleriyle izleniyor.  Gözetleme kulelerini kurmakla kalmayan Amazon-Ceva Lojistik işçiler arasında gardiyan diye tabir edilen opeks adlı ekipler oluşturarak işçileri izliyor, baskı oluşturuyor. İşçilerin yan yana gelmemesi için her türlü insanlık dışı, keyfi uygulamayı hayata geçiriyor. Adeta tüm çalışanları ilkel köleler topluluğuna dönüştürmeye çalışıyorlar.” denildi.

Açıklamada işçilerin direnişe başlama süreci “Kendilerine dayatılan ortaçağdan kalma kölelik uygulamalarına, düşük ücretlere, geleceksizliğe karşı Amazon-Ceva lojistik işçileri mücadele yolunu seçtiler. İşçilerin emek ve onur mücadelesini engellemeye çalışan Amazon-Ceva lojistik sermayedarı işten atma saldırısını devreye soktu. Bu saldırılara boyun eğmeyen işçiler direnişe geçtiler.” ifadeleriyle özetlendi.

Son olarak direnişteki Amazon işçilerinin yalnız olmadığının altı çizilerek “Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız. Amazon işçileri bu mücadelede yalnız değildirler. İşçi Emekçi Birliği olarak, Amazon-Ceva lojistik işçilerinin direnişini selamlıyoruz.” denildi. 

“AMAZON İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ DİRENİŞİMİZDİR”

İşçi Emekçi Birliği’nin yayınladığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İşçi ve emekçiler açlık yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşamaya mahkûm ediliyor. Sermaye ve iktidar demokratik hak ve özgürlüklere, sendikal örgütlenmelere saldırıyorlar.

Artan saldırılar karşısında işçi ve emekçiler boyun eğmiyor. Patronların her türlü keyfi uygulamalarına karşı direnenler mücadeleyi büyütüyor.

Gebze Dilovası’nda bulunan Amazon’a bağlı taşeron firma olan Ceva Lojistik’te çalışan DGD-SEN üyesi işçiler yasal hakları olan sendikaya üye olduklarından dolayı işten çıkartıldılar. Ceva sermayedarının saldırılarına boyun eğmeyen işçiler sendika hakları ve gelecekleri için direniyorlar.

Bizler biliyoruz ki Amazon-Ceva Lojistik patronu bu kadar pervazsız davranma gücünü sermayeye hizmette kusur etmeyen iktidardan alıyor. Sermayedarlar işçileri daha fazla sömürmek için her şeyi kendilerine hak görüyorlar. İşçiler hakları için mücadele edince yaşa dışı ilan ediyorlar.

Amazon-Ceva Lojistik, işçilerin örgütlenmesini engellemek için orta çağdan kalma uygulama olan panoptikolar (gözetleme kulesi) ile işçiler izleniyor. Gözetleme kulelerini kurmakla kalmayan Amazon-Ceva Lojistik işçiler arasında gardiyan diye tabir edilen opeks adlı ekipler oluşturarak işçileri izliyor, baskı oluşturuyor. İşçilerin yan yana gelmemesi için her türlü insanlık dışı, keyfi uygulamayı hayata geçiriyor. Âdete tüm çalışanları ilkel köleler topluluğuna dönüştürmeye çalışıyorlar.

Kendilerine dayatılan ortaçağdan kalma kölelik uygulamalarına, düşük ücretlere, geleceksizliğe karşı Amazon-Ceva lojistik işçileri mücadele yolunu seçtiler. İşçilerin emek ve onur mücadelesini engellemeye çalışan Amazon-Ceva lojistik sermayedarı işten atma saldırısını devreye soktu. Bu saldırılara boyun eğmeyen işçiler direnişe geçtiler.

İşçilere dayatılan kölelik koşullarına karşı direnen DGD-SEN üyesi Amazon işçileriyle birlikte dayanışma içerisinde olacağız.

Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız.

Amazon işçileri bu mücadelede yalnız değildirler. İşçi Emekçi Birliği olarak, Amazon-Ceva lojistik işçilerinin direnişini selamlıyoruz.

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!
Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!
Sendika Haktır Engellenemez!”

Benzer Haberler
Emek

Ankara'da MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis müdahalesi

Emek

Silivri'de inşaatta çalıştırılan 15 yaşındaki Ali Koç hayatını kaybetti

Emek

Akkuyu Nükleer Santrali'nde düşük zamları kabul etmeyen yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı

Emek

Yasin Demirdağ'ın ölü bedenine emniyet kemeri takılmasına müdahale eden 35 işçi işten çıkarıldı