Dünya

Bıçaklı saldırıya uğrayan ‘Şeytan Ayetleri’ kitabının yazarı Salman Rüşdi’nin durumu kritik

Yazarın temsilcisinin verdiği bilgiye göre Rüşdi solunum aygıtına bağlı, konuşamıyor, bir gözünü kaybetti, kol sinirleri parçalandı ve karaciğeri tahrip oldu. Saldırganın 24 yaşında Hadi Matar adında bir New Jersey sakini olduğu açıklandı.

Cuma sabahı (TSİ 17:00) Amerika Birleşik Devletleri üzerine bir konuşma yapmak için çıktığı Batı New York’taki Chautauqua Enstitüsü sahnesinde bıçaklı bir saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdü ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Polis ve görgü tanıkları, saldırganın 75 yaşındaki Rüşdi’yi karnından ve boynundan bıçakladığını ve birkaç kişi tarafından durdurulmasına karşın saldırısını sürdürmeye çalıştığını söylediler.

SOLUNUM AYGITINA BAĞLI VE KONUŞAMIYOR

Salman Rüşdi helikopterle kaldırıldığı hastanede Cuma öğleden sonra bir saatten fazla süren bir operasyon geçirdi.

New York Times’taki habere göre polis; Rüşdi’nin hayatta, ancak durumunun kritik olduğu dışında henüz yazarın sağlık durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak Rüşdi’nin temsilcisi Andrew Wylie’nin akşam 19:00 sıralarında verdiği (TSİ Cumartesi 02:00) bilgiye göre yazar solunum aygıtına bağlıydı ve konuşamıyordu. Wylie “haberler iyi değil” dedi. “Salman öyle görünüyor ki, bir gözünü kaybedecek; kolundaki sinirler kesilmiş ve bıçak karaciğerine girerek tahrip etmiş.

HUMEYNİ ÖLÜM FETVASI VERMİŞTİ

Salman Rüşdi, Hazreti Muhammed’in yaşantısının kimi kesitlerini  birçok Müslüman’ın saldırganca bulduğu ve bazılarının da  küfür olarak kabul ettiği imgelerle kurgulayan “Şeytan Ayetleri” adlı romanının 1989’da yayınlanmasından yaklaşık altı ay sonra hakkında verilen bir ölüm fermanıyla yaşaya geliyordu. 

1979 İran Devrimi’nin ve İran İslam Cumhuriyet’nin dinî lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni, 14 Şubat 1989’da bütün Müslümanlara Salman Rüşdi’yi öldürmelerini emreden bir fetva yayınladı. Yazarın başına birkaç milyon dolarlık bir ödül konuldu. O sırada Londra’da yaşayan Salman Rüşdi, saklanmaya başladı ve sonraki 10 yılın çoğunu İngiliz polisinin koruması altında güvenli bir evde geçirdi. 

Ancak yazar son yıllarda, “Hayatımı yaşamam gerek” diyerek yeniden toplum hayatına karışmış ve görünür bir koruması olmaksızın New York kentinde halk arasında dolaşmaya başlamıştı. 

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
Dünya

Gorbaçov öldü

Dünya

Che'nin oğlu Camilo Guevara 60 yaşında hayatını kaybetti

DünyaGüncel

Irak'ta Mukteda es-Sadr'ın çağrısı üzerine Bağdat'ta sokakta bulunan silahlı destekçileri alandan çekilmeye başladı

Dünya

Mukteda el Sadr siyasetten çekildiğini açıkladı, destekçilerinin protestoları üzerine Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi