Ekoloji

AKP’li belediyenin orman katliamını tespit etti, ışık hızıyla görevinden alındı

AKP’li belediyenin, işlettiği taş ocağını kaçak yolla çalıştırdığını ve limit aşımı yaparak ormanı katlettiğini tespit eden Orman İşletme Şefi Ümran Pınar ışık hızıyla görevinden alındı.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveyisoğlu’nun haberine göre tespiti gerçekleştiren Ümran Pınar, orman muhafaza memurlarına AKP’li Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağında ölçüm yapılması talimatını verdi. Ancak memurlar zabıt tutmak yerine Pınar’ı belediye başkanına şikâyet etti.

Antep’te orman işletme şefi olarak görev yapan Ümran Pınar, göreve geldiği gibi Sayıştay raporlarında adı geçen maden ocaklarını denetlemeye başladı.

Raporlara göre orman bölge müdürlüğünden kiralanan taş ve kum ocaklarında limit aşımı yapılıyordu ve bu vahşi üretim orman örtüsüne büyük zarar veriyordu.

Pınar, memurları harekete geçiremeyince uzman bir ekiple denetimi kendisi yaptı. Sonucunda, Sayıştay raporlarının ötesinde bir skandalla karşılaştı. Islahiye Belediyesi’nin taş ve kum ocağında büyük aşımla ormanı tahrip etmesinin yanı sıra bu üretimi hiçbir izne ve ruhsata bağlı olmadan yaptığı ortaya çıktı.

BAŞKANDAN ‘VEKİLLİ’ TEHDİT

Pınar, savcılığa suç duyurusu yapmak üzere harekete geçince Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural kendisini makamına çağırdı. Pınar ile Vural arasında geçen konuşma, suç duyurusunda şu şekilde anlatılıyor:

“Başkanın odasına gittiğimizde Islahiye kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağı ile uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Başkan ‘Kamu yararı  var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine böyle bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın suç olduğunu başkana söyleyince, Başkan Vural; Şamil Tayyar’ı (AKP eski milletvekili) arayacağını; ‘beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi.”

Ümran Pınar, belediye başkanı sahayı terketmeyince sırası ile tüm yetkili makamları aradı. Ancak destek bulamadı. Tersine, Orman bölge Müdürü Mustafa Koç ve işletme müdürü Veli Topçu hızla bölgeye gelerek Pınar’ı işlem yapmaması için ‘ikna etmeye’ çalıştı.

Baskılar karşısında geri adım atmayan 40 yaşındaki orman işletme şefi, son bir gayret ile zabıt tutulmasını yazılı emir ile istedi. Yazılı emri alan muhafaza memuru ise aynı gün sağlık raporu alarak görevden kaçtı.

En sonunda Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, müdürü Veli Topçu’nun yazılı emri ile görevinden alındı.

Ruhsatsız işletilen taş ocağında neler yapıldığı ve kimlerin çıkar sağladığı ise hala bilinmiyor. 

Benzer Haberler
EkolojiGüncel

Kazdağı Koruma Derneği: Uranyum çalışmalarını acilen durdurun

EkolojiGüncel

CHP’li Hüseyin Yıldız: Köylülerin izni olmadan JES'ler yapmayacağız.

Ekoloji

CHP Milletvekili Yıldız, JES'e karşı direnen Mezeköylüleri ziyaret etti

Ekoloji

Aliağa Çevre Platformu asbest gemisine karşı nöbete başladı: Bu gemiyi ülkemiz karasularına sokmayacağız