Emek

Ek zam için fabrikaya kapanan Standard Profil işçisi direnerek kazandı: Tüm ücretlere yüzde 28 zam

Standard Profil işçileri, ücretlerinin iyileştirilmesi için başladıkları iş bırakma eylemi sonunda tüm saat ücretlerine yüzde 28 oranında zam ve 1500 liralık alışveriş çeki aldı.

Düzce ve Manisa’da kurulu iki fabrikada ek zam talebiyle fabrikaya kapanan Standard Profil işçileri kazanım elde etti.

Evrensel’deki habere göre fabrikaya kapanan işçilerin saat ücretlerine %28 oranında zam yapıldı. İşçilere ayrıca 1500 liralık alışveriş çeki verilirken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine ilişkin Petrol-İş ile ortak çalışma yapılacağı belirtildi.

Önce Düzce’de kurulu yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı Standard Profil’de ve sonra Manisa’da kurulu Standard Profil’de işçiler yüzde 30 ek zam talebiyle iş bıraktı. Günlerce fabrikaya kapanarak üretimi durduran işçilerin direnişi sonucunda patron anlaşma yapmak zorunda kaldı.

Sendika temsilcileri ve fabrika yönetimi arasında yapılan görüşmeler sonucu işçilerin talepleri kabul edildi. Patron, işçilere yüzde 28 zam yaparken 1500 liralık alışveriş çeki ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin hayata geçirileceğini kaydetti.

İŞÇİLER ÜRETİMİ DURDURDU, YÜZDE 28 ZAM ALDI

Standard Profil’de yapılan anlaşmaya göre iki yıllık sözleşme tarihi geçerli olacak. 2023 yılında yeni yapılacak olan sözleşmeye kadar, enflasyon nedeniyle tüm işçilere yüzde 28 ek zam uygulanacak.

Petrol-İş Düzce Şube Başkanı Ali Işık, fabrikada işbaşı yaptıklarını belirterek “2023 yılı ocak ayında yeni dönem toplu sözleşme yapılacak. Sözleşmeye mevcut ücretlerimize yapılan ek %28 zamla görüşmeye başlayacağız” dedi.

Petrol-İş Manisa Şubesi de “Son zamlardan sonra işçilerin ücretleri asgari ücret seviyesine düşmüştü. Bunun üzerine yüzde 30 zam aldık. Diğer çalışma koşulları sendika ile birlikte gözden geçirilecek. Mücadele her şartta kazandırır” açıklamasında bulundu.

Fotoğraf: Evrensel

Benzer Haberler
Emek

Ankara'da MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis müdahalesi

Emek

Silivri'de inşaatta çalıştırılan 15 yaşındaki Ali Koç hayatını kaybetti

Emek

Akkuyu Nükleer Santrali'nde düşük zamları kabul etmeyen yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı

Emek

Yasin Demirdağ'ın ölü bedenine emniyet kemeri takılmasına müdahale eden 35 işçi işten çıkarıldı