Alevi

Zini Gediği’nde katledilen 97 can, katliamın 84. yılında Kılıçkaya’da anıldı

Yol TV Haber Merkezi

1938 yılında Zini Gediği’nde katledilen 97 can, katliamın 84. yılında Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde anıldı.

Dersim Katliamı’nın yaşandığı 1938 yılında, Surbahan ve çevre köylerden silah zoruyla toplanan 97 Alevi köylüsü aç ve susuz bir şekilde saatlerce yürütülerek Zini Gediği’ne götürüldü ve kurşuna dizildi. Öldürülenlerin kemikleri halen Zini Gediği’nde açıkta duruyor.

Zini Gediği İnisiyatifi’nin çağrısıyla Kılıçkaya Köyü’nde gerçekleştirilen anmaya Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, AABK Örgütlenme Sekreteri Mehmet Ali Çankaya, Linz Alevi Kültür Merkezi Başkanı Veysel Çankaya, Avusturya ABF Örgütlenme Sekreteri Kasım Akar, Avusturya ABF Yol-Erkan Kurulu Üyesi Mehmet Gazi Dede, Graz Alevi Kültür Merkezi üyesi ve Welg Medya Sorumlusu Mehmet Ali Demir, Viyana AKM Yönetim Kurulu Üyesi Songül Çankaya, Wels AKM Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Dinler katıldı. Alevi kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve kurum temsilcisi de anmada yer aldı. 

Anma ilk olarak yitirilenlerin anısına Çerağ uyandırılmasıyla başladı. Çerağ’ın ardından deyişler söylendi. Deyişlerin söylenmesi sonrasında anmaya katılan Alevi kurum temsilcileri konuşmalar yaptı.

Zini Gediği İnisiyatifi adına yapılan basın açıklamasında, katledilenlerin kemiklerinin hala açıkta durduğu ifade edilerek “Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır. Yerinden sökülerek dereye yuvarlanan Ateş çemberimizin en kısa zamanda yerine konmasını talep ediyoruz. Kayıp yakınları, siyasi partilerimiz, sendikalarımız, odalarımız ve tüm demokrasi güçlerimizin desteğinden, bizi bugün burada Zini kayıp yakınlarını olarak yalnız bırakmadığınızdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.” denildi.

“TEKÇİ, FAŞİST DEVLET ÜST AKLI HALA YAŞIYOR”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Kerbela’da ve Zini Gediği’nde yaşamını yitiren canlarımızı bir kez daha anarken bu katliamları Kerbela’dan beri reva görenlere de lanet ediyoruz. Bu katliamlar ne unutulacak ne de bu katliamların hesabı mahşere kalacak.” dedi.

Zini’de katledilenlerin yaşadıkları yeri terk eden yakınlarının cenazelerine bile sahip çıkamadıklarını vurgulayan Mat, “Bu tür barbarlıklar, katlimlar hala yaşanıyor. Çünkü herkes Türk, Müslüman olacak diyen tekçi faşist devlet üst aklı hala yaşıyor. Bu bizim kaderimiz olmamalı, bunu reddetmeliyiz. Biz sadece anma günlerinde bir araya gelen bir toplum olmaktan kurtulmak zorundayız. Katliamları anacağız unutmayacağız ama hesaplaşmak için de dik duracağız. O yüzden daha farklı eylemler de yapmak zorundayız.” dedi.

Son haftalarda Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılara da değinen Mat, “Daha dün yine Ankara’nın göbeğinde Alevi Cemevlerine saldırı gerçekleştirildi. Daha 2 gün önce Kartal Cemevi Başkanı’na saldırı söz konusu oldu. Değişen hiçbir şey yok. Halen devlet siyasi olarak ne zaman sıkışsa o süreci atlatmak adına Aleviler denek olarak kullanılıyor.” ifadelerini kullandı.

“BİZ ALEVİYİZ, KENDİMİZE ÖZGÜ İNANCIMIZ VAR, ANAYASAL HAKLARIMIZI VERECEKSİNİZ”

Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne yaptığı ziyarete ilişkin de konuşan Hüseyin Mat, “Bir ülkeyi yönetenler doğal olarak cemevine de gelir, kiliseye de gelir, camiye de gelir. Ama samimi olacaklar, dürüst olacaklar. Alevilerin talepleri bellidir, siz bunları kabul ediyor musunuz? Yine bize bildiğimiz devlet aklını anlatacaklar, kardeşiz biz diyecekler. Kardeş değiliz biz arkadaş biz sizin gibi değiliz. Sizin içinizden de değiliz, bizim kendimize özgü bir inancımız var. Bunu kabul edeceksiniz ve Anayasal haklarımızı vereceksiniz.” şeklinde konuştu.

“GÜNDELİK YAŞAMIN HER ALANI DİNSELLEŞTİRİLDİ”

ABF Genel Başkanı Mustafa Aslan, “Biz halen bu katliamları yaşıyoruz. Bu katliamların tek nedeni, bu ülkeyi yönetenlerin zihniyeti. Kendi dışındakileri yok sayan inkarcı, ırkçı yaklaşımlar 84 yıldır iktidarda ve hala iktidarda olmaya devam ediyor.” dedi.

Aslan, “Okullarda çocuklarımızın beyinleri yıkatılıyor. Sadece zorunlu din dersleriyle değil, eğitim müfredatının tümü dinselleştirildi. Gündelik yaşamın her alanı dinselleştirildi. Buna karşı birlikte mücadele etmek lazım. Onların inadına bu topraklarda var olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİZİ KATLEDİYORLAR ÇÜNKÜ TARAFIMIZ BELLİ”

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe ise, “Biz örgütlenmediğimiz sürece, biz köklerimize, ideolojimize, felsefemize ve inancımıza sıkı sıkıya sarılmadığımız sürece bu acıları ve katliamları yaşamaya devam edeceğiz. Sanmayın ki sessiz kaldığımız sürece bunlar bitecek.” dedi.

Erçe, ‘Niçin katlediliyoruz?’ sorusuna yanıtının bulunması gerektiğine dikkat çekerek, “Katlediliyoruz çünkü biz bu zihniyetin, bu düzenin değişmesinden yanayız. Yani biz 6. Filo’yu kendilerini kıble yapanlarla onları denize dökenler arasında bizim tarafımız belli. O nedenle biz öldürülüyor, katlediliyoruz. Biz bunca zalimliğe, zulme maruz kalmamıza rağmen cana ve canlıya kıymayan, kıyamayan bir inancız. Onların bu tekçi, faşist zihniyetini yıkmak ve hepimizin ortak özlemi olan Rızalık Şehri’ni inşa edebilmek için mücadele edenlerin tarafındayız.” dedi.

“ALEVİLERİ BU TOPLUMLA BÜTÜNLEŞTİRİRSEK BAŞARIRIZ”

AABK Örgütlenme Sekreteri Mehmet Ali Çankaya, “Erzincan’da 5 6 tane cemevi var. Biz bunları yaparken bu cemevleri Alevi toplumuna, örgütlerine destek olacak demiştik. Katledilen canlarımızı anacak ve halkla bütünleşecek dedik, yalnızca ibadetimizi yapmak için değil. Herkes temsiliyet bazında katılıyor. Cemevlerimizi örgütlemeyi ancak Alevileri bu toplumla bütünleştirirsek başarırız. Her cemevi kendi cumhuriyetini kuramaz, bu kadar açık söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarından ardından lokmalar pay edildi ve anma etkinliği sona erdi. 

Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor