EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz

İşçi Emekçi Birliği, Sunny Atmaca Bilgisayar patronun işten atmasına karşı direnişe geçen işçilere çağrı yaptı. Yapılan çağrıda, “Tüm arkadaşlarımızın temsil edildiği komiteleri kurmalı, işçi inisiyatifinin hâkim olduğu, sendika yöneticilerinin de bu iradenin dışına çıkmayacağı adımları vakit kaybetmeden atmalıyız!” denildi.

İstanbul Esenyurt’ta faaliyet yürüten ve Samsung’a üretim yapan Sunny Atmaca Bilgisayar ile Hak-İş’2 bağlı Özçelik-İş Sendikası arasında 26 Temmuz’da TİS imzalandı. Sendikalı oldukları için işten atıldıklarını ifade eden işçiler işe geri iadeleri için direnişe geçti.

İşçi Emekçi Birliği, direnişteki işçilere çağrı yaparak bir açıklama yayımladı. “Üretimden gelen gücün kullanımı başta olmak üzere kazanmak için her türlü güçlü eylem ve etkinliği hayata geçirmek için hazırlık yapmalıyız!” denilen açıklama şu şekilde.

Sunny işçileri; taban birliğini kur, kazanıma kenetlen!

Sunny sermayedarı yasalarla güvence altına alınmış örgütlenme hakkınıza saldırıyor. İktidar ve devletin tüm kurumları, hak aradıklarında işçilerin karşısına dikilirken sermayedarların keyfi saldırılarına ses çıkarmıyor.

Yakın zamanda ETF işçileri hakları için direnişe başladılar. İşçilerin alacakları için fabrikadaki mallara mahkeme kararı ile tedbir konuldu. Fabrikadaki mallar devlet teminatı altında olmasına rağmen ETF sermayedarı makineleri kaçırmaya çalıştı. Kapı önünde biriken polis ETF sermayedarının makineleri kaçırmaya çalışmasını engellemek yerine durumu seyretmekle yetindi. İşçiler tırların önüne geçerek ETF sermayedarının kaçırma girişimini engelledi. ETF işçileri haklarını vermeyen sermayedarın evinin önünde basın açıklaması yapmak istediğinde ise polis işçilerin önünü keserek haklı ve meşru eylemi yasadışı olduğu gerekçesiyle engellemeye çalıştı. Bu tablo göstermektedir ki yasa, hukuk sermayenin çıkarına ise uygulanıyor, ancak işçilerin çıkarına olan her şey ilgili kurumlar tarafından bir bir çiğneniyor. İşçi sınıfının elde edeceği en ufak bir kazanımın dahi kendi gücü ve sınıf dayanışması ile mümkün olduğu yaşananlarla bir kere daha görülmüştür.

Her şey bu kadar açık ve netken işçi sınıfının yapması gereken sermayedarların ve onlara hizmette kusur etmeyen iktidarın/kurumların karşısına sınıfın mücadele yasaları ile çıkmaktır.

Sunny işçisi kardeşler; Sunny sermayedarı işten atma başta olmak üzere saldırılarına devam ediyor. Performans adı altında birliğimizi ve mücadelemizi boşa düşürmek için yeni adımları devreye sokuyor. Performans dayatması başlı başına suçtur ve insani değerlere aykırıdır. Performans dayatması, çalışanları birbirleriyle yarıştırmak, dayanışma yerine rekabeti hâkim kılarak işçilerin birliğini parçalamak için devreye sokulmaktadır. Sunny sermayedarının hayata geçirdiği tüm saldırılar düzenin hukuku çerçevesinde dahi yasa dışıdır. Fakat ilgili kurumlar bu keyfi ve yasa dışı saldırılar karşısında da sessiz kalarak destek olmaktadırlar.

Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz. Her arkadaşımızın iradelerini temsil eden komiteler kurarak, komiteleri bölümlere doğru yayarak mücadelemizi güçlendirecek en güçlü adımları atmış oluruz. Bunu yapmadığımız koşulda Sunny sermayedarının saldırılarını daha kolay hayata geçireceği zemin güçlenmektedir.

İşçinin öz iradesinin olmadığı yerde sendika bürokratları işçilerin çıkarlarının değil, kendi dar çıkar ve hesaplarının peşinde koşmaktan başka bir şey yapmazlar. Şimdiye kadarki süreç tam da bu biçimde gelişti. İşçilerin direnme eğilimini güçlendirmek, üretimden gelen güçlerini kullanmalarını örgütlemek ve teşvik etmek yerine engelleyen tutumlar sergilendi. Gelinen aşamada birçok arkadaşımızın moral-motivasyon kırılması yaşamasının zeminini güçlendirmekten başka bir şey yapmadılar.

Bu tabloyu tersine çevirmek için şimdi daha güçlü adımlar atmanın zamanıdır.

İşçi Emekçi Birliği olarak tüm Sunny işçilerine çağrımızdır:

Tüm arkadaşlarımızın temsil edildiği komiteleri kurmalı, işçi inisiyatifinin hâkim olduğu, sendika yöneticilerinin de bu iradenin dışına çıkmayacağı adımları vakit kaybetmeden atmalıyız!

Üretimden gelen gücün kullanımı başta olmak üzere kazanmak için her türlü güçlü eylem ve etkinliği hayata geçirmek için hazırlık yapmalıyız!

Sunny işçisi birliğiyle kazanır!

Sunny işçisi kazanırsa işçi sınıfı kazanır!

Benzer Haberler
Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan "Sarayda köstebeğiniz var diyorlar, kim o?" sorusuna yanıt: Erdoğan!

Güncel

Bahçeli: Bugün az yiyen, yarın inşallah çok yiyecek

Güncel

AKP’nin kurucularından Albayrak: Çok büyük huzursuzluk var, vekillerden de kopuş olacak

Güncel

Orta Vadeli Program açıklandı: Enflasyon hedefi yüzde 65'e yükseltildi