Alevi

Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti

Erdoğan, Bakanlar Soylu, Ersoy ve yardımcısı Oktay ile Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti.

Programda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da yer aldı.

RESİMLERİN YERİ ERDOĞAN İÇİN Mİ DEĞİŞTİRİLDİ?

Halk TV’deki habere göre Erdoğan’ın gelişine hazırlık için bir hafta önceden AKP’li belediyeler ve il yöneticilerinin Hüseyin Gazi Cemevi’nde ziyaretler yaptığı öğrenildi. Cemevinde bu süreçte tadilat yapıldığı ve ibadet alanının dizaynının değiştirildiği, tadilat çalışmalarının Mamak Belediyesi’nin desteğiyle yürütüldüğü iddia edildi.

Yeni düzenlemede Atatürk, Hz. Ali ve Hacı Bektaş Veli portrelerinin Erdoğan’ın oturtulduğu bölümün arkasından yan duvara kaydırıldığı görüldü.

Ziyaret, Erdoğan’ın Alevi geleneklerine göre sadece dedelerin yer aldığı post makamına oturtulup oturtulmadığı yolunda da kafa karışıklığı yarattı. Cemevinin eski halinde Cumhurbaşkanı’nın oturduğu bölüm post makamı olarak kullanılıyordu.

“DAYATMA ZİYARET KABUL EDİLEMEZ” DENİLMİŞTİ

Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, dernek yöneticilerinin ziyareti basından öğrendiği ifade edilmişti. Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı’nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu’nun ne dernek Yönetim Kurulu’nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldubitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.”

Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, ziyaret öncesinde “Cumhurbaşkanı saraya çağırmış, saraya kimse gitmeyince böyle bir yöntem çizmişler. Şu anda ben başkan yardımcısı olduğum derneğin merkezine akşam gitsem giremeyecek durumdayım, çünkü vakıftan dört kişinin GBT’si alınmış” demişti.

Fotoğraf: RTEDijital/Twitter

Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor