Alevi

Zini Gediği İnisiyatifi’nden 8 Ağustos’ta Kılıçkaya Köyü’nde yapılacak Zini Gediği Katliamı anmasına çağrı

Zini Gediği’nde katledilenler 8 Ağustos’ta Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde anılacak. Zini Gediği İnisiyatifi, yayınladığı açıklama ile anmaya çağrı yaptı.

Dersim Katliamı’nın gerçekleştiği 1938 yılında, Surbahan ve çevre köylerden silah zoruyla toplanan yaklaşık 100 Alevi köylüsü aç ve susuz bir şekilde saatlerce yürütülerek Zini Gediği’ne götürüldü ve kurşuna dizildi. Katledilenlerin kemikleri hala öldürüldükleri yerde açıkta durmaktadır.

Katledilenler katliamın 84. yılında Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde anılacak. Zini Gediği İnisiyatifi; kayıp yakınlarını, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerini ve tüm demokrasi güçlerini 8 Ağustos Pazar günü, saat 16.00’da yapılacak olan anmaya çağrı yaptı.

Zini Gediği İnisiyatifi’nin yayınladığı çağrı açıklaması şu şekilde:

“Kıymetli canlar
Değerli basın mensupları ve kurum temsilcileri,

8 Ağustos 1938’de köyünden, tarlasından, okulundan topladıkları suçsuz/günahsız yaklaşık 100’e yakın insanı saatlerce aç susuz yürüterek “yasak bölge” ilan ettikleri Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizdiler.

Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü.

Hukuk dışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır. Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır.

75 yıldır Zini’de -kefensiz ve mezarsız- yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testleri yapılara bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği şekilde defnetme talebimizi dillendirmek için 8 Ağustos Pazar günü saat 16.00’da Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde bir araya geliyoruz.

Kayıp yakınları, siyasi partilerimiz, sendikalarımız, odalarımız ve tüm demokrasi güçleriyle yapacağımız anma etkinliğimize katılımınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

Fotoğraf: PİRHA

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı