Güncel

HDP Diyarbakır’da ‘Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır’ mitingi yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’da “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır” mitingi düzenledi.

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre; yoğun sıcak havaya rağmen Urfa, Antep, Adıyaman, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak, Van ile Diyarbakır’dan gelen on binlerce kişi İstasyon Meydanı’nı doldurdu. 

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Saliha Aydeniz , Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi, TUAY-DER, MEBYA-DER, MED-DER, TUHAD-FED, Roza Kadın Derneği, ÖHD, İHD, DİK, GÖÇ-DER, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 78’liler Derneği temsilcileri katıldı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, mitinge gelenleri selamlayarak sözlerine başladı, “Özgürlük tutkusu, öyle güçlü bir duygudur ki önünde bir şey duramaz. İşte İstasyon Meydanı, bunun en güçlü kanıtıdır. Amed yine tarih yazıyor. Savaşa, kadın düşmanlarına, tecritten medet umanlara öyle bir ders veriyor ki iyi ki varsın Amed. İşte meydan, işte irade, işte halk.” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKEDE HER SORUNU ÇÖZECEK BİRİKİMİMİZ VAR”

Sloganlar eşliğinde sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, uzun süre zılgıtlar eşliğinde alkışlandı. On binlere hitap eden Sancar şöyle konuştu: “ İşte HDP’yi bitireceklerini sananlar kumpas davaları kuranlar, her gün operasyonları sürdürenler bu meydana baksınlar, bu iradeyi görsünler. Utansınlar utanmazlar ama korksunlar bu halkın bu kararlı duruşundan. Hepinize binlerce kez teşekkür ediyoruz, size minnettarız. Halkımız sizinle varız, sizinle yürüyeceğiz. Sizinle yürüdükçe bu ülkede her soruna çözümü biz getireceğiz. Çözüm biziz, sözümüz var diyoruz. Sözümüz, çözüm için sözümüz var. Bu ülkede her sorunu çözecek birikimimiz var. Bu ülkenin aydınlık geleceğe taşınması için güçlü bir irademiz var. 

“BU İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ”

Bu iktidar gidiyor, gidicidir. Sizin iradenizle, bu iradeyi Türkiye halklarının, ezilenlerinin ve emekçilerinin gücüyle birleştirerek bu iktidarı göndereceğiz. Fakat giderayak elinde başka çare kalmadığı için savaş politikalarına başvuruyor. Bütün demokrasi güçlerine çağrımızdır: Bu planların, amaçlarının farkında olalım. Bu planları boşa çıkarmak için ortak mücadelede buluşalım. Diğer muhalefet partilerine de çağrımızdır; bu ülkede gerçekten demokrasinin en asgarisini getirmek istiyorsak bu planların farkında olalım. Diğer muhalefet partileri bu iktidarla milliyetçilik yarışına girerlerse bu ülke bu kısır döngüden kurtulamaz. Bu muhalefet, bu kısır döngüyü milliyetçilik yarışıyla kıramaz. Kim kıracak? Halkların eşitliğini, birlikte, gönüllü yaşamını savunan bizler ve sizler kıracaksınız bu kısır döngüyü. İktidarın savaş planlarına karşı çıkmayan hiçbir gücün, çevrenin, partinin bu ülkeye demokrasi getirmesi mümkün değil. Bu ülkede sömürüyü sonlandırması da mümkün değil. 

“BÜYÜK BİR MÜCADELE ORTAKLIĞI ÖRÜYORUZ”

O nedenle diyoruz ki gelin hep birlikte savaşa karşı en geniş birlikteliği kuralım, bu iradeyi gösterelim. Savaş karşıtlığında buluşalım. Eğer bunu başarırsak, bu iktidar çaresizlik içinde boğuşacak ve büyük bir fark ile önümüzdeki seçimlerde gidecek. Gidecek ama biz sadece iktidarı göndermekle yetinemeyiz. Savaş ve sömürü düzenini değiştirmemiz lazım. İşte bunun için demokrasi ittifakını büyütüyoruz. Halklarla, inanç gruplarıyla, emekçilerle kadınlarla, gençlerle, büyük bir mücadele ortaklığı örüyoruz. Bu ittifak bu ülkenin geleceği aydınlık geleceği bu ülkenin gelecekte demokrasi ve barışı yaşaması için hayati önemdedir. O nedenle buluşalım, birleşelim, güçlerimizi ortaklaştıralım diyoruz. Bizim bu ülkeye vereceğimiz en büyük armağan büyük barışı sağlamaktır. Büyük barış.”

Fotoğraf: MA

Benzer Haberler
Güncel

Zeytinli Rock Festivali'nin yeni tarihi duyuruldu

Güncel

Ankara'da fuhuş operasyonu: Çete üyelerinden biri polis çıktı

Güncel

Koç Holding kârını beşe katladı

Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına talimat: Sosyal yardım ziyaretlerinde Erdoğan'ın mektubu da dağıtılacak