Alevi

Alevi kurumlarından saldırılara karşı ortak tepki: Cemevlerine ve yöneticilerimize yönelik saldırılar son bulsun

Alevi kurumları, Kartal Cemevi’nde bir araya gelerek Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a evinin önünde yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamada “Türkiye’de farklı düşünenlere  karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Karadeniz Platformu, Kartal Cemevi Başkanı yapılan saldırıya ilişkin ortak basın açıklaması düzenledi.

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik yapılan saldırıdan sonra; dün gece AVF 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde kimliği belirsiz, motorlu ve kasklı 2 kişi tarafından saldırıya uğradı. Hastane kontrolünden geçen Sarıtaş’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“SALDIRILARI KINIYORUZ”

Alevi kurumları ve yöre dernekleri adına yapılan ortak açıklamaya onlarca yurttaş katılırken, açıklamayı AVF Genel Başkanı Haydar Baki Doğan okudu.

Doğan, Sarıtaş’a yapılan saldırının faillerinin bir an evvel yakalanıp, yargıya teslim edilmesini beklediklerini ifade etti.

Doğan, açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık  çağrıştırıcı dönemin farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz. Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla eşit yurttaşlık temelinde ortak yaşam kurma için mücadele etmiştir.

Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere  karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim! Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun. Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz. Pirimiz Pir Sultan’ın güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım…”

Fotoğraf ve Kaynak: PİRHA

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı