Alevi

Alevi kurumları: Türkiye’de farklı düşünenlere karşı geliştirilen saldırı ve nefret suçlarının son bulması için çözüm üretelim

Alevi kurumları; dün gece Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’ın evi önünde saldırıya uğramasına ilişkin ortak basın açıklaması yayınladı.

Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, evinin önünde kimliği henüz belirlenmeyen kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.

Bunun öncesinde 30 Temmuz’da, Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Şah-ı Merdan Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi ve Gökçebel Köy Derneği’ne yönelik eş zamanlı saldırılar olmuştu.

Bugün Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Selami Sarıtaş’a yönelik saldırıya ilişkin Kartal Cemevi’nde bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere  karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim! Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun.” ifadeleri yer aldı.

7 kurumun yayınladığı ortak basın açıklaması şu şekilde:

“Muharrem’in ilk günü Ankara’da eş zamanlı olarak Cemevlerine  yapılan saldırıdan sonra dün gece, Muharrem’in 7.günü Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş canımız evinin önünde kimliği belirsiz motorlu, kasklı 2 kişi tarafından saldırıya uğramıştır.

Kurum başkanımıza yapılan bu saldırının faillerinin bir an evvel yakalanıp, yargıya teslim edilmesini bekliyoruz.

Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız.

Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz.

Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla eşit yurttaşlık temelinde ortak yaşam kurma için mücadele etmiştir.

Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere  karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim!

Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun.

Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz.

Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım…”

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı