Dünya

Teleskop görüntüsü diye ‘sucuk’ fotoğrafı paylaşmıştı: Fransız bilim insanı Etienne Klein özür diledi

Fransa’nın önde gelen bilim insanlarından Etienne Klein, James Webb Uzay Teleskobu’ndan görüntü diye ‘sucuk’ fotoğrafı paylaştı. Tepkilerin ardından takipçilerinden özür diledi.

Klein, 31 Temmuz’da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında “Güneş’e en yakın yıldız olan Proxima Centauri’ye ait” olduğunu söylediği bir görüntü yayınladı. 

Görüntünün James Webb Teleskobu’yla elde edildiğini yazan Klein, paylaşımına “Bu kadar çok ayrıntı… Her gün yeni bir dünya ortaya çıkarılıyor” notunu düştü.

Paylaşımı büyük tepki toplayan Klein daha sonra “bilim şakası” yaptığını söyleyerek sözkonusu görüntüdeki kırmızı objenin, domuz etinden yapılan bir İspanyol sucuğu olan bir dilim “chorizo” olduğunu açıkladı.

Yaptığını “orijinal hiçbir yanı olmayan” bir şaka diye niteleyen ve bu yüzden şoke olan herkesten özür dileyen Klein, amacınınsa insanlara “yetkili konumdaki kişilerin argümanlarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak” olduğunu söyledi.

Klein’in bu aldatmacaya başvurması bilim insanlarının haberlerdeki yanlış görüntülerle mücadele etmek zorunda kaldıkları bir dönemde tepkilere yol açtı.

Bir Twitter kullanıcısı, Klein’ı “Bilimsel bir araştırma direktörünün bu tür şeyleri paylaşması oldukça uygunsuz” diye eleştirdi.

Bilimsel güvenilirliği yeniden kazanma amacıyla Klein, daha sonra ünlü Döner Tekerlek Gökadası’nın bir görüntüsünü yayınlarken takipçilerine bu sefer fotoğrafın gerçek olduğunu söyledi.

Benzer Haberler
DünyaGüncel

Salma al-Shehab tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a döndüğünde Twitter kullandığı için tutuklandı

Dünya

Financial Times: AB, Türkiye'den Moskova ile ticaret cirosunun büyümesine ilişkin açıklama istedi

Dünya

Trump: FBI evimden 3 pasaportumu çaldı

Dünya

Bıçaklı saldırıya uğrayan 'Şeytan Ayetleri' kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin durumu kritik