Emek

Sendikal hakları için direnen Atmaca Bilgisayar işçisinden mektup: “Hakkımız olanı alana kadar direneceğiz”

Sendikal hakları için 11 gündür direnen Atmaca Bilgisayar işçisi, sendikalaşmalarından direnişe giden süreci yazdığı mektupla anlattı.

Samsung’a üretim yapan Sunny Atmaca Bilgisayar ile Hak-İş’2 bağlı Özçelik-İş Sendikası arasında geçtiğimiz salı günü (26 Temmuz) TİS imzalanacaktı. Atmaca Bilgisayar patronları TİS imzalanmasından önce 20 işçiyi işten attı. 60 işçiyi ise izne gönderdi.

Sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin İstanbul Esenyurt’taki fabrikanın önündeki direnişi 11 gündür devam ediyor. İşçilerden biri, sendikalaşmalarından direnişe giden olan süreci anlattıkları bir mektup yazdı.

“EYLEM YAPTIĞIMIZ İÇİN İÇERİDEKİ KARDEŞLERİMİZE MOBBİNG UYGULANIYOR”

Patronun fabrikada çalışan işçilerin kapı önünde direnmekte olan işçilerle ilişki kurmasını engellediğinin anlatan işçi “Dışarıda eylem yaptığımız için içerideki işçi kardeşlerimize uygulanan mobbingler var. Kafanızı bile çevirip bakarsanız işinize son veririz diyorlarmış. Bizler kötü bir şey mi yapıyoruz? Asla…” dedi. .

“İSTERLER Kİ HEP ÜRETELİM BİRİLERİ MEMNUN OLSUN, AMA İŞÇİYE GELİNCE YOK”

İş yerindeki kötü çalışma koşulları “Çalışma alanı havasız, klimalar çalışmadığı zaman nefes alamıyorsun. İşe başladığında tuvaletler 2 saat kapalı tutuluyor, gidemiyorsun. Ama kadınsın hastasın ya da hamilesin, işçiysen kimsenin umurunda değilsin…Hafta sonu zorunlu gelmek zorunda bırakıldığın mesailer var. ‘Gelmez iseniz izin istemeyin’ diyen bir müdür. Günde 10 saat çalışıyorsun ama hafta sonunu sana çok görürler. Geleceksin diye diretirler. Ama annesin, ailesin. Bu insanın da evi var, çocukları var, temizliği, çamaşırı var düşünmezler. İsterler ki hep üretelim, çalışalım, birileri memnun olsun, işçileri onların istediği yolda ilerlesin. Ama işçiye gelince yok…” ifadeleriyle özetleniyor.

“HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ”

“Sendikalı olmak suç değil, haktır. Hakkımız olanı alana kadar ben ve arkadaşlarım direniyoruz. Sesimize ses verin. Gün birlik ve beraberlik günü.” mücadeleleri için destek çağrısı yapan işçinin mektubunun tamamı şu şekilde:

Sendikalı olmak suç değil, haktır. Hakkımız olanı alana kadar ben ve arkadaşlarım direniyoruz. Sesimize ses verin. Gün birlik ve beraberlik günü. Gelin bir olalım. Sunny Atmaca Bilgisayar İşçisi

“Yaklaşık 1 yıldır Sunny Atmaca Bilgisayar bölümünde, telefon devleri arasında yer alan Samsung’a telefon üretimi yapmaktayız. Bizler üretim yapıyoruz. Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmuş ve ekmeğini bu yolla kazanan işçi ve emekçi insanlarız. Anayasal hakkımız olan sendikalaşma yolunu seçmek zorunda bırakıldık. Çünkü kimse bizi duymuyor…

Bizler asgari ücretle çalışan, üreten insanlar olarak bu yola çıktık. Her geçen gün artan hayat pahalılığı karşısında sadece biraz daha insan gibi yaşamak için sendikalaştık. Bu düzene dur demek için.

“İŞÇİYSEN KİMSENİN UMURUNDA DEĞİLSİN”

Ama ne yazık ki sendikaya üye olduğumuz için hiçbir gerekçe gösterilmeden ben ve arkadaşlarım işten atıldık. Bizler yasal haklarımızı kullanarak Öz-Çelik İş sendikasına üye olduk ve yeterli çoğunluğu sağlayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan onayı aldık. İşverenin yapması gereken, her fırsatı kullanarak yokuşa sürmeye çalıştığı bu süreci bir an önce sonlandırıp hakkımız olan sendika ile masaya oturmasıdır.

Aynı işi yaptığımız Samsung Çerkezköy’deki işçi arkadaşlarımız ve başka bir telefon markası olan Mi fabrikasındaki işçi arkadaşlarımız sendikalılar. Bizlere reva görülen asgari ücret midir? Dışarıda eylem yaptığımız için içerideki işçi kardeşlerimize uygulanan mobbingler var. Kafanızı bile çevirip bakarsanız işinize son veririz diyorlarmış. Bizler kötü bir şey mi yapıyoruz? Asla… Çalıştığımız bölüm kapalı, dışarıyı bile göremiyorsun. Cep telefonlarımız yanımızda değil. Bir işçiden çok annesin, çocuğum hastaydı ne oldu acaba, sınavı vardı nasıl geçti, hep merak içindesin ama haber alamadan çalışıyorsun. Sadece yemek molanda yukarı kata çıkarken telefonunu yanına alabiliyorsun.

Çalışma alanı havasız, klimalar çalışmadığı zaman nefes alamıyorsun. İşe başladığında tuvaletler 2 saat kapalı tutuluyor, gidemiyorsun. Ama kadınsın hastasın ya da hamilesin, işçiysen kimsenin umurunda değilsin…

“EYLEMİMİZ SONUCUNDA ARKADAŞLARIMIZA ZAM YAPACAKLARINI SÖYLÜYORLARMIŞ”

Hafta sonu zorunlu gelmek zorunda bırakıldığın mesailer var. “Gelmez iseniz izin istemeyin,” diyen bir müdür. Günde 10 saat çalışıyorsun ama hafta sonunu sana çok görürler. Geleceksin diye diretirler. Ama annesin, ailesin. Bu insanın da evi var, çocukları var, temizliği, çamaşırı var düşünmezler. İsterler ki hep üretelim, çalışalım, birileri memnun olsun, işçileri onların istediği yolda ilerlesin. Ama işçiye gelince yok…

Yok olan bizleriz… Azıcık itiraz etsen işten atılma korkusu. Dışarıda eylemde olan arkadaşlarımıza içeride çalışan arkadaşlarımız destek vermek istediğinde fabrikadan içeri alınmıyorlar. Giriş kartları iptal ediliyor. Bir kısmını çalıştırıp, bir kısmını izne yolluyorlar. Bir kısmına da ücretsiz izin yazıp yolluyorlar. Sonradan ücretsiz izin yasal olmadığı için ücretli izne dönüştürdüler. Şimdi de içeride küçülmeye gidiyoruz, kendi isteğiyle işten çıkmak isteyen varsa tüm haklarıyla işten ayrılabilir diye konuşuyorlarmış.

Başlattığımız eylemin sonucunda çalışan arkadaşlarımızın maaşlarında farklılık, sabahları kahvaltı ve 3 ayda bir maaş ikramiye vereceklerini söylüyorlarmış. Ne kadar süreli bilinmez tabi… Demek ki bir şeyler değişebiliyormuş, olabiliyormuş. Bizler fazlasını isteyen işçiler değiliz. Hakkımız olanı istiyoruz. Haklıyız da.

İşimizi ve işten atılan arkadaşlarımızı ve bizi temsil eden Öz-Çelik İş Sendikası’nı yanımıza alarak haklarımızı toplu iş sözleşmesiyle kesinleştirip, işimize, üretim yapmaya dönmek istiyoruz. 

Sendikalı olmak suç değil, haktır. Hakkımız olanı alana kadar ben ve arkadaşlarım direniyoruz. Sesimize ses verin. Gün birlik ve beraberlik günü. Gelin bir olalım.”

Benzer Haberler
EmekGüncel

İnşaat-Sen: En büyük eşik aşıldı, Gaziantep Şehir Hastanesi hisseleri satıldı. Kayı İnşaat işçileri kazanmaya çok yakın

Emek

İşçi Emekçi Birliği: Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız

Emek

Niğde'de Bakanlığın bir kişilik işçi alımı ilanına bin 948 kişi başvurdu

Emek

Emlak Konut ve YDA Group’a karşı haklarını arayan inşaat işçileri, Boğaz Köprüsü'nde trafiği kapattı