Alevi

HDP’li Kemal Bülbül: Alevi kurumlarına saldırı olduğunda devlette yer yerinden oynamıyorsa Aleviler yurttaş olarak görülmüyor demektir

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Flash Haber canlı yayınında Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’daki Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılara dair açıklamalarda bulundu. Bülbül,

Kemal Bülbül, 2 Ağustos 2022’de Flash Haber TV’de yayınlanan ‘Başkentte Gündem’ programında gazeteci Fatih Ertürk’ün sorularını yanıtladı.

“DEVLETTE YER YERİNDEN OYNAMIYORSA ALEVİLER YURTTAŞ OLARAK GÖRÜLMÜYOR DEMEKTİR”

Bülbül, saldırıların planlı olduğuna dikkat çekerek, “Saldırılar Yas-ı Kerbela’nın birinci gününde Cemevlerine yapılıyor. İnsanlar o gün Cemevlerinde oruç açmak, ibadet etmek için bulunuyor. Bu esnada saldırı oluyor. Devlette yer yerinden oynamıyorsa Aleviler yurttaş olarak görülmüyor demektir. O esnada Cumhurbaşkanı, Bakan oraya gelmeliydi; hiç umursamadılar. Alevi kurumları diyor ki ‘gece nöbet mi bekleyelim?” dedi.

Bülbül, “Bir Alevi olarak devlet benden vergi alıyor mu? Alıyor. Benden aldığı vergilerle gidip camiye ve benzeri yerlere hizmet ediyor mu? Ediyor. Peki Cemevine yardım ediyor mu? Etmiyor, onun varlığını da kabul etmiyor. Böyle olunca da o ırkçı, gerici sokak magandası ondan güç alarak gelip Cemevine saldırıyor ve Alevileri hedef gösteriyor.” sözlerini kaydetti.

“BİZ BU ÜLKENİN KENDİSİYİZ”

Bu sözlerinin ardından HDP Milletvekili, Türkiye’deki tüm yurttaşlara seslenerek “Buradan size, basın mensuplarına, demokrasi, eşitlik ve laiklik isteyenlere rica ediyorum. Gelin birbirimize sahip çıkalım. Aleviler bu ülkeye Aşık Veyseller, Mahsuni Şerif’ler, Hünkar Hacı Bektaş’lar gibi ahiler, ulular verdi. Biz bu ülkeye edebiyat, sanat, felsefe, aşk verdik. Biz bu ülkenin kendisiyiz, aşığıyız. Bu ülkenin de bize borcu var. Ne borcu? Haklarımızı tanımak. Bizim Sünni toplumuyla bir derdimiz yok. Sevgili Sünni dostum benim haklarımı alabilmemin de savunucusu olabilmelidir. Biz bu eşit ilişkiyi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“CEMEVLERİNİN İBADETHANE OLDUĞUNU KABUL EDİN”

İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz haftalarda Cemevleri hakkında 81 ile gönderdiği genelgeye de değinen Bülbül, “Peki biz ‘Cemevleri ibadethanedir’ diye önerge veriyoruz, niye reddediyorsunuz? Cemevlerinin ibadethane olduğunu kabul edelim Mecliste, diğer ibadethanelere ne hizmet yapılıyorsa Cemevlerine de onlar yapılsın. Ama bu el altından yapılmaya çalışılıyor.” sözlerini söyledi.

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Birinci kısım
İkinci kısım

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı