Emek

İnşaat-Sen: Sağlık Bakanlığı ile Rönesans Holding’in anlaşma sağladığını öğrendik, Kayı İnşaat işçileri kazanmaya çok yakın

İnşaat-Sen: Sağlık Bakanlığı ile Rönesans Holding’in anlaşma sağladığını öğrendik, Kayı İnşaat işçileri kazanmaya çok yakın
İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, bir buçuk yıldır ödenmemiş alacakları için mücadele eden Kayı İnşaat işçilerine ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, işçi alacaklarının ödenmesi için satışının yapılması gereken Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerine ilişkin Sağlık Bakanlığı ve Rönesans Holding arasında anlaşma sağlandığı ifade edilerek “İşçilerin kazanmaya yakın olduğunu herkese duyurmak isteriz” denildi.

Kayı İnşaat işçilerinin 3 yıldır ödenmeyen alacakları için verdiği mücadele devam ediyor. İşçiler yaklaşık 1 yıldan beri Gaziantep Şehir Hastanesi’nin Kayı İnşaat şirketine ait olan hisselerinin satılmasını ve ardından alacaklarının ödenmesini bekliyor.

“İŞÇİLER KAZANMAYA ÇOK YAKIN”

İşçilerin üyesi olduğu İnşaat Emekçileri Sendikası(İnşaat-Sen), gelinen son aşamaya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada Sağlık Bakanlığı ve alıcı firma Rönesans Holding arasında Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satılmasına ilişkin anlaşma sağlandığı ifade edilerek “Kamuoyuna yansıyan haberler, yaptığımız görüşmeler sonucunda bu anlaşmanın sağlandığını öğrendik. Bu haberle işçilerin kazanmaya çok yakın olduğunu, mücadelemizin yanında olan herkese duyurmak isteriz.” denildi.

İnşaat-Sen, bu sürecin ancak verilen mücadeleyle mümkün olduğunu vurgulayarak “Şirketlerin, bankaların akbaba gibi bölüşmeyi beklediği hisselerde ‘önceliğin işçilerde olacağını’ rica ile değil mücadelemizle her yere kazıdık.” dedi.

“ANLAŞMADA TARAF OLANLAR İŞÇİ ALACAKLARININ MUHATABIDIR”

Konuya ilişkin tüm sorumlulara uyarı yapan İnşaat-Sen, açıklamasında “Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satışında taraf olan Kayı İnşaat, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Rönesans Holding, ING Bank, Akbank ve diğer alacaklılar; tüm gidişattan sorumludur. Ayrıca bu mesele bir alacak verecek meselesi değildir. Bugün açmakla, yapmakla övünülen Gaziantep Şehir Hastanesi herkes bilsin ki işçilerin alacakları ödenmeden açılamayacak. Anlaşmada taraf olanlar, çıkacak her sorunun da işçi alacaklarının da muhatabıdır.” ifadelerini kullandı. 

Sendikanın yayınladığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

KAYI İNŞAAT İŞÇİLERİNİN HAKKINI
LÜTUFLA DEĞİL SÖKE SÖKE ALACAĞIZ

“Cezayir ve Litvanya’da çalışan yüzlerce işçinin maaşına çöken Kayı İnşaat’tan hakkımızı almak için 2021 yılının Ocak ayında başlayan mücadelemiz sürüyor. Servetini koruyup şirketin kasasını boşaltan, yüzlerce işçiyi senelerce “ödeyeceğim” diyerek oyalayan patron Coşkun Yılmaz konkordato ilan ederek sürecin sonuna gelmişti. Kayı İnşaat’ın tek kaçıramadığı ve aynı zamanda elinde de tutamadığı Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin bu süreçte satılarak işçi alacaklarının ödenmesini bekledik.

Bilinmeli ki bu bekleme sürecinde her kapıyı mücadelemizle açtık. Şirketlerin, bankaların akbaba gibi bölüşmeyi beklediği hisselerde “önceliğin işçilerde olacağını” rica ile değil mücadelemizle her yere kazıdık.

Aylardır bu hisselerin satışı için Sağlık Bakanlığı ve alıcı şirket Rönesans Holding arasında yapılacak anlaşmanın sonuçlanmasını bekliyoruz. Kamuoyuna yansıyan haberler, yaptığımız görüşmeler sonucunda bu anlaşmanın sağlandığını öğrendik. Bu haberle işçilerin kazanmaya çok yakın olduğunu, mücadelemizin yanında olan herkese duyurmak isteriz.

Geldiğimiz aşamada sürecin tüm taraflarını uyarıyoruz:

  • İşçi alacaklarına çöken Kayı İnşaat, kendini aklayamaz. Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satılarak işçi alacaklarının ödenmesi sürecinde, her sorunun muhatabı bizzat patron Coşkun Yılmaz’dır. Konkordato işçilerin lehine sonuçlanacak, gasp ettiğiniz tüm işçi haklarını vereceksiniz.
  • Bir buçuk yıldır her gelişmeyi hiçbir ayrıntısını gözden kaçırmadan takip eden İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, bundan sonraki her gelişmeyi de belgelere ve resmi kayıtlara dayanarak takip edecek. İşçileri “sözlü” oyalama devri çoktan kapandı.
  • Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satışında taraf olan Kayı İnşaat, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Rönesans Holding, ING Bank, Akbank ve diğer alacaklılar; tüm gidişattan sorumludur. Ayrıca bu mesele bir alacak verecek meselesi değildir. Bugün açmakla, yapmakla övünülen Gaziantep Şehir Hastanesi herkes bilsin ki işçilerin alacakları ödenmeden açılamayacak. Anlaşmada taraf olanlar, çıkacak her sorunun da işçi alacaklarının da muhatabıdır.
  • İşçi alacaklarının ödenmesine engel olmaya kalkan tüm taraflar, başta büyük alacaklı pozisyonundaki bankalar, işçilerin haklı mücadelesinin hedefi olmaktan kaçamayacak. Bankalar, şirketler ve tüm alacaklılar; işçi alacaklarının önünden çekilecek.

Haklı mücadelemizin arkasındayız. Kriz fırsatçılığı yapan sermayenin, bir dargın bir barışık dans edenlerin, üç paraya kamu ihalelerine konanların devrini er ya da geç kapatacağız. İşçiden çalıp zenginleşenlerin değil alın teriyle onurlu bir mücadele yürütenlerin zaferini hep birlikte kutlayacağız.

Kayı İnşaat işçileri, birliğimize sarılalım.

Bugüne kadar kazandıklarımızı, mücadelemizle kazandık.
Bundan sonra da kazanacaklarımız birliğimizin, direncimizin, mücadelemizin sonucu olacak.
Hakkımızı söke söke alacağız.

Yaşasın Kayı İnşaat işçilerinin birliği.”

İNŞAAT-SEN
Kayı İnşaat işçileri Koordinasyonu

Benzer Haberler
EmekGüncel

İnşaat-Sen: En büyük eşik aşıldı, Gaziantep Şehir Hastanesi hisseleri satıldı. Kayı İnşaat işçileri kazanmaya çok yakın

Emek

İşçi Emekçi Birliği: Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız

Emek

Niğde'de Bakanlığın bir kişilik işçi alımı ilanına bin 948 kişi başvurdu

Emek

Emlak Konut ve YDA Group’a karşı haklarını arayan inşaat işçileri, Boğaz Köprüsü'nde trafiği kapattı