EkolojiGüncel

Asbest yüklü gemiye karşı binler Aliağa’da bir araya geldi

İzmir Aliağa’da sökülmek istenen asbestli São Paulo gemisi tüm tepkilere rağmen Rio Limanı’ndan yola çıktı. Aliağa emek ve Demokrasi Platformu “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” diyerek miting düzenledi.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, söküm için Brezilya’dan Aliağa’ya getirilmesi planlanan asbestli São Paulo savaş gemisine karşı “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” diyerek miting düzenledi. Mitingin başlamasına saatler kala geminin Brezilya’nın Rio Limanı’ndan yola çıktığı öğrenildi.

Aliağa’da gerçekleşen mitinge İzmir’den, çevre il ve ilçelerden yoğun katılım sağlandı. Petrol-İş Aliağa Şube önünde toplanan kitle, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” yazılı ortak pankart arkasında “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Ölüm gemisi durduracağız”, “Zehirli gemi istemiyoruz”, “Sermaye elini doğamızdan çek” sloganları eşliğinde Demokrasi Meydanı’na yürüdü. 

Aliağa Emek ve Platformu adına basın açıklamasını okuyan Deniz Gümüştekin, yıllardır Aliağa’nın denizinin, havasının ve toprağının sanayi işletmelerinden dolayı kirlendiği hatırlattı. Gümüştekin, “Biz bu gemiyi buraya getirmek isteyenleri, biz işçilerin, kentin sakinlerinin yaşamlarını tehlikeye atmakta beis görmeyenleri iyi tanıyoruz” dedi.

Gümüştekin, “São Paulo gemisinin ihracatı için Sök Denizcilik’in edindiği tehlikeli maddeler envanterinin, geminin sadece en fazla yüzde 12’sinin tespite tabi olduğu bir metot ile yapılmış olduğunu uzmanların açıklamalarından takip ediyoruz. Bu haliyle bile tehlikeli madde envanterini yapan şirket tarafından kabul edilen, yüzlerce ton kurşun, kadmiyumlu boya, radyoaktivite tehlikesi, işçi ve halk sağlığına uygun bertarafı ile ilgili hiçbir güvencemiz olmayan, belirsiz miktardaki asbesti, Aliağa’da kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği izinleri bir an evvel iptal etmesini istiyoruz” diyen Gümüştekin, taleplerini şöyle sıraladı:

  • São Paulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün.
  • Aliağa Gemi Söküm Tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin. 
  • Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın.
  • Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin.

(Kaynak: Evrensel)

Benzer Haberler
Güncel

Zeytinli Rock Festivali'nin yeni tarihi duyuruldu

Güncel

Ankara'da fuhuş operasyonu: Çete üyelerinden biri polis çıktı

Güncel

Koç Holding kârını beşe katladı

Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına talimat: Sosyal yardım ziyaretlerinde Erdoğan'ın mektubu da dağıtılacak