Dünya

Çin Savunma Bakanlığı: Hedefe yönelik bir seri askeri operasyon başlatılacak

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Tayvan’a ulaştı. ABD’yi bölgedeki provokatif politikaları nedeniyle bir kez daha uyaran Çin Dışişleri Bakanlığı, “Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin tüm uyarılarına rağmen beraberinde 5 kongre üyesi ile birlikte Tayvan’ın başkenti Taipei’de.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin bu ziyaretini ‘ateşle’ oynamaya benzeterek, “Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” dedi.

Sputnik’teki habere göre, Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çin Halk Kurtuluş Ordusu alarm durumuna geçirildi, ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde savunmak, ayrıca dış güçlerin müdahalesini ve ‘bağımsız Tayvan’ın’ ayrılıkçı komplosunu kararlılıkla engellemek amacıyla hedefe yönelik bir seri askeri operasyon başlatacak.”

Öte yandan Çin ordusu, bu akşam başlayan tatbikat kapsamında Tayvan’ın doğusundaki sularda nükleer başlıksız füzelerle atış yapılacağını açıkladı.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
Dünya

Suriye erken seçime gidiyor

Dünya

Teleskop görüntüsü diye 'sucuk' fotoğrafı paylaşmıştı: Fransız bilim insanı Etienne Klein özür diledi

Dünya

Tayvan: Askeri tatbikatlara başlayan Çin birden fazla balistik füze ateşledi

DünyaGüncel

James Webb Uzay Teleskobu, Araba Tekeri Galaksisi'nin bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yayınladı.