Alevi

Soylu’dan Alevi kurumlarına yönelik saldırılara ilişkin açıklama: “Planlı provokasyon”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’daki cemevleri ve Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne gerçekleştirilen saldırılara yönelik açıklama yaptı. Saldırılara yönelik “Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve Eski Türkiye’nin izlerine rastlanılmıştır” diyen Soylu, “Planlı provokasyon en ağır şekilde cezalandırılacaktır” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’nın Çankaya ilçesinde 1, Mamak ilçesinde 2 cemevine yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Soylu, saldırılara yönelik soruşturmada ‘eski Türkiye’nin izlerine rastlandığını’ söyledi. Soylu, “Yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu ‘planlı provokasyon’ en ağır şekilde cezalandırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Soylu paylaşımında şunları kaydetti:

“3 gün önce Eski Türkiye’nin bir alışkanlığı ile karşılaştık. Muharrem Ayı’nın birinci gününde 3 cemevine yönelik alçakça provokasyonla karşılaşmamıza rağmen;

1- Eski Türkiye’den farklı olarak bu planlı provokasyon faili meçhul kalmadı.

2- Toplumumuzun tüm kesimleri tarafından lanetle karşılaşan bu planlı provokasyon, Milletimizin “Birlik Duvarına” çarptı.

3- Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükümetimiz göreve geldiği ilk günden itibaren herkesin kendisini ifade edebildiği Türkiye adımlarında; sadece son 2 yılda 1585 cemevi ziyaret edildi. 8600 talebin 5600’ü karşılandı.

Ayrıca birçok adım ve ülkemizin her tarafında oluşan kardeşlik iklimi; tam da Muharrem Ayı’nın ruhuna uygun anlayışla bu karanlık ellerin menfur emelleri engellenmektedir.

4- Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır.

Elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu ‘planlı provokasyon’ en ağır şekilde cezalandırılacaktır.”

Fotoğraf: Süleyman Soylu/Twitter

Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor