Emek

Sefalet sözleşmesini kabul etmeyen PTT taşeron işçileri birçok kentte iş bıraktı

PTT taşeron işçileri sefalet sözleşmesini kabul etmedi. Patronun geçmiş sözleşmelerden çok daha geride bir sözleşmeyi kendilerine imzalatmak istemesi üzerine işçiler ülkenin birçok yerinde direnişe geçti.

Aralarında PTT-Sen üyesi işçilerin de bulunduğu taşeron işçiler; İstanbul’un Ümraniye ve Pendik ilçesinde bulunan Posta Dağıtım Merkezi’nin yanı sıra İzmit, Bursa, Dersim, Gölcük, Batman ve Elazığ’da da iş bıraktı.

Bugün patronun işçilerin önüne koyduğu teklif, geçmiş yıllardaki tekliflerden bile daha geride. Önceki sözleşmelerde işçiler, çalıştığı ile ve yaptığı işe göre asgari ücretin yüzde 30, 35 ve 40 üzerinde ücret alıyordu. Şimdiki teklif ise ancak yüzde 10, 15 ve 20 fazlasını öneriyor.

Sosyal haklar hesaplamalara dahil edilmediğinden yatırılan sigorta primleri de düşecek ve emekli maaşlarında da düşüş yaşanacak. Dayatılan sözleşme ücretlerdeki reel düşüşle de sınırlı değil. Bayram, hastalık, yıllık izin gibi günlerde de ücret kesintisi yapılacak.

“BİZE DESTEK OLUN, TAŞERON İŞÇİLER HAKLARINI ALSIN”

İşçilerin yaptığı basın açıklamasında “Eski sözleşmelerin yeniden düzenlenmesini 14 bin taşeron işçisi için istiyoruz” denildi.

Açıklama şu şekilde:

“PTT A.Ş. bünyesinde çalışan kargonuzu, postanızı, mektuplarınızı, tebligatlarınızı taşıyan ve her gün evinize girip çıkan, senelerce yüzlerimizi tanıdığınız taşeron işçileriz. Ülkeyi sokak sokak bilen, çuvallarca kargo sırtlayan taşeron işçileriz. Bugün sözleşme yenileme tarihimiz ve bugüne kadar bulunduğumuz ile ve yaptığımız işe göre değişen asgari + %40/%35/%30 olan ücretlerimiz asgari ücret + %20/%15/%10’a düşürüldü. Yol yemek hakkıyla dengelendiği söylense de bayram, hastalık, yıllık izin gibi her ay mutlaka denk gelen durumlarda ücretimiz düşük yatacak. Sosyal haklar hesaplamaya dahil olmadığı için emeklilik günlerimiz, geleceğimiz için biriktirdiğimiz sigorta primlerimiz ve ay sonunu getirmemize yarayan mesai ücretlerimiz düşecek.

Biz koca bir çınar olduğunu söyleyen PTT kurumunda her seçim öncesi kadro vaadi verilen, geçim bu denli zorlaşmış, asgari ücrete dahi ara zam yapıldığı bir dönemde ücret hakları düşürülmüş taşeron işçileriz. Talebimiz çok açıktır, eski sözleşmelerimizin yeniden düzenlenip önümüze koyulmasını 14 bin taşeron işçi için istiyoruz. Talebimiz gerçekleşene kadar dağıtım merkezlerimizde bekliyoruz. Çocuklarımızın, bizlerin geleceği için kurumun tüm yükünü sırtlanmış biz taşeron işçilerin bu talebinin dikkate alınacağını umuyoruz. Bize destek olun, her gün evinize misafir olan taşeron işçiler hakkını alsın.”

Fotoğraf: PTT-Sen/Twitter

Benzer Haberler
EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz

Emek

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den maaş açıklaması: Temmuz ayı maaş ödemeleri şirketin kendi kaynaklarından yapılacak

Emek

Sendikal hakları için direnen Atmaca Bilgisayar işçisinden mektup: "Hakkımız olanı alana kadar direneceğiz"

Emek

Standart Profil'de işçiler düşük ücretlere, ağır çalışma koşulları ve iş sağlığı ve güvenliği hakları için fabrikaya kapandı