Emek

İşçi Emekçi Birliği: Sendikal hakları için direnen Atmaca Bilgisayar işçileriyle omuz omuzayız

İşçi Emekçi Birliği, 1 haftadır direnişte olan Sunny Atmaca Bilgisayar direnişine ilişkin açıklama yayınladı. Birlik’in açıklamasında, “Emeğiniz ve geleceğiniz için başlattığınız mücadele, sendikaları da gerçek işçi örgütlerine dönüştürme mücadelesine dönüştüğünde işçi sınıfı çok şey kazanacaktır. Haklı mücadelenizin yanındayız” denildi.

Samsung’a üretim yapan Sunny Atmaca Bilgisayar, 20 işçiyi işten attı, 60 işçiyi ise izne gönderdi. Bunun üzerine direnişe geçen işçiler 1 haftayı geride bıraktı.

Direniş tüm kararlılığıyla devam ederken; pek çok sendika, siyasi parti ve işçi örgütünden oluşan İşçi Emekçi Birliği, Sunny Atmaca Bilgisayar işçilerine destek için açıklama yayınladı. Açıklamada, işçilerin kendi kararlarını aldığı kendi örgütlerinin kurulmasına vurgu yapılarak “Sermayedarların her türlü yasa-hukuk tanımaz tutum sergilediği bir yerde atacağınız her adım haklıdır, meşrudur. Örneğin, ilk atılmalar yaşandığında üretimden gelen gücünüzü kullandınız ve arkadaşlarınıza sahip çıktınız. Bu adım doğru ve olması gerekendir. Üyesi olduğunuz sendika yöneticileri bu adımı desteklemek yerine iş başı yapmanız için sizi ikna etti. Tam da bu nedenlerle işçilerin iradesini güçlendirecek ve kendi kararlarını hayata geçirecek iç birliğe ihtiyaç var.” denildi.

Ayrıca Sunny Atmaca Bilgisayar’ın direnişine destek çağrısı yapan İşçi Emekçi Birliği, “Mücadelenizin işçi sınıfı adına bir kazanıma dönüşmesi için elimizden gelen destek ve katkıyı sunacağız. Tüm duyarlı kamuoyunu da Sunny-Atmaca Bilgisayar işçileri ile dayanışmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“SUNNY ATMACA BİLGİSAYAR İŞÇİLERİNİN HAKLI DİRENİŞİNİN YANINDAYIZ!”

İşçi Emekçi Birliği’nin yayınladığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Atmaca bilgisayar işçisi kardeşler; Emeğiniz ve geleceğiniz için haklı bir mücadeleye girdiniz. Atmaca Bilgisayar patronu ilk andan itibaren mücadelenizi kırmak için saldırıya geçti. Çünkü işçiler birlik olduğunda kendilerine dayatılan ağır ve kölece çalışma koşullarını ortadan kaldırırlar. Sermayedarların insanlık dışı uygulamalarını sonlandırırlar. Tam da bu nedenle sizin mücadelenizi engellemek, birliğinizi dağıtmak istiyorlar. Bunu başarırlarsa yine istedikleri şartları sizlere dayatacaklarını biliyorlar.

Kardeşler; Mücadelenin başındasınız. Sendikaların bugünkü tablosu ortadadır. Büyük ölçüde işçilerin öz örgütlülüğü olmaktan uzaklaşmış durumdalar. Sendika demek işçinin tabandan birliği ve iradesi demektir. Sizler de bu bilinçle hareket etmelisiniz. Başlattığınız mücadeleyi kazanımla sonuçlandırmak için bütün işçilerin katılımıyla seçtiğiniz temsilcilerden oluşan mücadeleci bir komite oluşturmalı ve atacağınız her adımı birlikte kararlaştırmalısınız. Sizden önceki mücadelelerin deneyimlerini incelemeli ve bu deneyimlerden faydalanarak, dersler çıkartarak yolunuzu çizmelisiniz. Sermayedarların her türlü yasa-hukuk tanımaz tutum sergilediği bir yerde atacağınız her adım haklıdır, meşrudur. Örneğin, ilk atılmalar yaşandığında üretimden gelen gücünüzü kullandınız ve arkadaşlarınıza sahip çıktınız. Bu adım doğru ve olması gerekendir. Üyesi olduğunuz sendika yöneticileri bu adımı desteklemek yerine iş başı yapmanız için sizi ikna etti. Tam da bu nedenlerle işçilerin iradesini güçlendirecek ve kendi kararlarını hayata geçirecek iç birliğe ihtiyaç var. Aksi durumda üyesi olduğunuz sendikanın yöneticileri ne sınıf bilinciyle yürütülecek bir mücadeleye katkı sunar, ne de atılacak her adımda “söz, yetki, karar” hakkınızı kullanmanıza izin verir.

Emeğiniz ve geleceğiniz için başlattığınız mücadele, sendikaları da gerçek işçi örgütlerine dönüştürme mücadelesine dönüştüğünde işçi sınıfı çok şey kazanacaktır. 

İşçi Emekçi Birliği olarak haklı mücadelenizin yanındayız. Mücadelenizin işçi sınıfı adına bir kazanıma dönüşmesi için elimizden gelen destek ve katkıyı sunacağız. Tüm duyarlı kamuoyunu da Sunny-Atmaca Bilgisayar işçileri ile dayanışmaya davet ediyoruz.

Yaşasın atmaca bilgisayar işçilerinin haklı mücadelesi!
İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”

Fotoğraf: Atmaca Bilgisayar İşçileri/Twitter

Benzer Haberler
EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz

Emek

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den maaş açıklaması: Temmuz ayı maaş ödemeleri şirketin kendi kaynaklarından yapılacak

Emek

Sendikal hakları için direnen Atmaca Bilgisayar işçisinden mektup: "Hakkımız olanı alana kadar direneceğiz"

Emek

Standart Profil'de işçiler düşük ücretlere, ağır çalışma koşulları ve iş sağlığı ve güvenliği hakları için fabrikaya kapandı