Alevi

Zini Gediği Katliamı’nda yitirilenler katliamın 84. yılında, Erzincan’da anılacak

Zini Gediği İnisiyatifi, 84. yılında Zini Gediği Katliamı’nda yitirilenleri anacak. Anma 8 Ağustos Pazar günü saat 16.00’da Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde yapılacak.

Zini Gediği Katliamı, Dersim Katliamı’nın yaşandığı 1938 yılında gerçekleşti. Surbahan ve çevre köylerden silah zoruyla toplanan yaklaşık 100 Alevi köylüsü aç ve susuz bir şekilde saatlerce yürütülerek Zini Gediği’ne götürüldü ve kurşuna dizildi. Katilleri onları orada, kurşuna dizdikleri şekilde bırakıp gittiler. Öldürülenlerin kemikleri halen Zini Gediği’nde açıkta durmaktadır.

Uzun yıllar boyunca Zini Gediği bölgesine gidilmesi yasaklandı, geride kalan aileler köyleri boşaltmak zorunda kaldı. 10 yıl geri dönmemek üzere Balıkesir ve Edirne gibi hiç tanımadıkları, bilmedikleri şehirlere sürüldüler.

“100’E YAKIN İNSAN ZİNİ GEDİĞİ’NDE KURŞUNA DİZİLDİ”

Zini Gediği Katliamı’nın 84. yılı nedeniyle yapılacak anma programına ilişkin Zini Gediği İnisiyatifi, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“8 Ağustos 1938’te köyünden, tarlasından, okulundan topladıkları, suçsuz, günahsız yaklaşık 100’e yakın insanı, saatlerce aç susuz yürüterek, “yasak bölge” ilan ettikleri Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizdiler. Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü. Hukuk dışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır. Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır. 82 yıldır Zini’de kefensiz ve mezarsız yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testlerinin yapılarak bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği gibi defin etme talebimizi dillendirmek için, 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 16.00’da Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde bir araya geliyoruz.”

Benzer Haberler
Alevi

HDP'li Kenanoğlu: Saldırıya uğrayan Cemevlerine neden bilgi verilmemektedir?

Alevi

Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti

Alevi

Zini Gediği'nde katledilen 97 can, katliamın 84. yılında Kılıçkaya'da anıldı

Alevi

Zini Gediği İnisiyatifi'nden çağrı: Herkesi katledilen atalarımızı anmaya davet ediyoruz