Ekoloji

Melih Gökçek’ten kalma yol projesi için ODTÜ’ye iş makineleri girdi

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek döneminde onaylanan ve ODTÜ arazisinden geçmesi nedeniyle tepkilere neden olan “Bilkent-İncek Çevre Yolu Çevre Yolu Bağlantısı” projesinde iş makineleri çalışmaya başladı.

Melih Gökçek döneminde onaylanan “Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı Yol Yapım İşi” projesi, Mansur Yavaş döneminde hayata geçirilmesiyle tepkilere sebep olmuştu. ODTÜ arazisini kapsayan yol, Gökçek’in başkentte tekel haline getirdiği Genç Şirketler Grubunun inşa ettiği lüks konutların önünden geçecek. Bu nedenle ranta yol açağı belirtilen ve tepkiler üzerine duran yol projesi için bugün çalışmalar başladı. İş makinelerinin girdiği görülen yolda asfalt hazırlığı yapıldığı görüldü.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise “Çalışma yapılan bölge ODTÜ arazisi değildir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir iş makinası ODTÜ arazisi içinde değildir. Çalışma, Gölbaşı – Niğde Otobanı Bağlantı Yolu için yapılmaktadır ve bu projede ODTÜ arazisi yer almamaktadır. ODTÜ arazisinden geçecek yol ile ilgili olarak mahkeme, ‘kamu yararı gerekçesi” ile imar planının yürürlükte olduğuna karar vermiştir. İdare hukuku gereğince, mahkeme kararının derhal uygulanması gerekmektedir.” denildi.

Bu yolun dışında, mahkeme kararlarıyla planları yürürlükte tutulmasına rağmen ODTÜ arazisinde yapılacak tünel çalışmasının iptali için de çeşitli girişimlerin belediye tarafından yapıldığı ifade edildi. Bu girişimler sonuç vermezse, 5 yıl önce kazı-dolgu çalışması tamamlanan, ağaç bulunmayan yol güzergahında ekolojik restorasyon yapılacağı, mevcut durumda küçük bir kısmı bölünmüş olan ODTÜ arazisinin birleştirilmesi ve yolun alta alınarak ekolojik köprü kurulması suretiyle orman alanının birleştirilmesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, “Hal böyle iken, yalan haberler üreterek kamuoyunu yanlış yönlendiren kesimlerin amaçlarını yine kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ODTÜ’LÜLER EYLEM YAPTI: BURASI ODTÜ ARAZİSİ

ODTÜ Mezunları Derneği ve ODTÜ Bileşenleri ise çalışmanın yapıldığı yerde basın açıklaması düzenledi. Bu yolun Melih Gökçek’in peşkeş çektiği inşaatların yararına olduğunu belirten öğrenciler, “Bizim kamu yararından anladığımız bir avuç zenginin değil halkın yararını gözeten belediyecilik anlayışıdır. Arkamızda gördüğünüz gibi bu yol halkın yararının değil Melih Gökçek’in peşkeş çektiği inşaatın yararınadır. Mansur Yavaş ODTÜ Bileşenlerinin karşısında Melih Gökçek olmak istiyorsa biz da onun karşısında Kavacık direnişi olacağız” dedi. 

Öğrenciler, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iddialarının aksine burada bir haftadır süren yol çalışmaları var ve burası ODTÜ arazisidir. Biz ODTÜ’lüler olarak buradayız. Biz aylardır bu yol projesinin hem hem ODTÜ’ye, hem Ankara’ya olan zararlarını anlatıyoruz. Belediye ile çeşitli kanallardan süren görüşmelerimizde de bu yolu kabul etmediğimizi ve rehabilite edilmesini istediğimizi belirtmiştik” ifadelerini kullandı. 

ARAZİDE YAPILAN ÇALIŞMALARI GÖSTERDİLER

ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Baki Arslan, belediyenin yol çalışmasının ODTÜ arazisinde değil, Gölbaşı-Niğde Otobanı Bağlantı Yolu’nda olduğu açıklamasının doğru olmadığını söyledi. Arslan “Biz saat 16.00 civarında geldiğimizde ODTÜ arazisinde çalışma yapılıyordu. Arkada gördüğünüz gibi reglaj veya alt temel malzemeleri diyebileceğimiz malzemeler buraya çekilmiş. 11 kilometrelik bu yolun yaklaşık 5 buçuk kilometresi ODTÜ arazisinden geçiyor. Bu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçen sene yaptığı ihale içerisinde de çok net bir şekilde var. Daha önce söylediğmiz gibi ODTÜ Mezunları Derneği olarak kentimize ve üniversitemize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a yüz yüze söylediğimiz gibi biz onunla karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama o burada olursa biz onun karşısında olacağız” dedi.

Benzer Haberler
Ekoloji

Sinpaş GYO mahkeme kararına rağmen Kızılbük Koyu'nda inşaata devam ediyor

Ekoloji

Nesin Vakfı'nın zeytinliğini kundaklayan kişiler serbest bırakıldı

Ekoloji

CHP'li Sarıbal'dan İznik Gölü'ndeki tahribata tepki: İznik'in kalbine vurulmuş hançer

Ekoloji

AKP'li belediyenin orman katliamını tespit etti, ışık hızıyla görevinden alındı