Ekoloji

Aliağa’da asbest yüklü gemi sökümüne karşı eylem: Ülkemiz dünya gemilerinin çöplüğü değildir

Aliağa halkı ve çevre örgütleri, São Paulo adlı savaş gemisinin sökülmesi için Aliağa’ya getirilmesine karşı eylem düzenledi.

Geçtiğimiz Hafta Brezilya’dan gelen asbest yüklü “Sao Paulo” isimli savaş gemisinin İzmir Aliağa limanında sökülmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının onay verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu gelişme, toplum kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Geminin Aliağa’da sökülmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Aliağa Çevre Platformu ile Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla ilçede bir eylem yapıldı.

Eylemde okunan ortak basın açıklamasında “Sao Paolo gemisi son dönemde kısmen bazı toksik maddelerden arındırılmış olduğunu farz etsek bile, kalan toksik maddelerin bakiyesi Aliağa’da her gün tüm canlıları hastalık ve ölüme götüren koşulları daha da ağırlaştıracaktır.   Daha önceki sökümlere bakıldığında, bu tehlikeli maddelerin, gemi söküm tesislerine güvenli bir şekilde sökülüp bertaraf edileceğine, çıkan hurda metallerin ergitilme sürecinde yaşam ve tarım havzalarına zehir saçmayacağına dair inancımız yok. “ denildi.

Ayrıca açıklamada, “Ölüm gemisinin Aliağa’ya gelmesi; tehlikeli atıklardan ilk olarak doğrudan etkilenecek olan gemi söküm emekçilerinin, Aliağa, İzmir ve hurda metal fabrikalarının olduğu havzalarda yaşayan tüm yurttaşların, tüm canlıların sağlıklı çevrede insanca yaşam haklarının ihlali anlamına gelmektedir.” denilerek sökümün taşıdığı riske vurgu yapıldı.

“ÜLKEMİZ DÜNYA GEMİLERİNİN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR!”

Aliağa Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde okunan ortak basın açıklaması şu şekilde:

Ülkemiz, dünya gemilerinin çöplüğü değildir!

Kamuoyuna yansıdı. Şu anda Brezilya donanmasının sattığı, orijinal ismi FOCH adlı Fransa’da tam altmış iki sene önce inşa edilmiş askeri geminin Aliağa’daki SÖK Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. adlı gemi söküm tersanesi tarafından satın alındığını öğrendik. Gemide; asbestin yanı sıra tonlarca özellikle kurşun başta olmak üzere ağır metaller, ağır yağlar, zehirli gazlar, hidrokarbonlar, radyoaktif maddeler, vektörler, balast suyu, PCB, PPB, PC ve daha birçok insan sağlığı ve çevreyi olumsuz yönde etkileyecek madde olduğu biliniyor. Bizler bunu bu geminin ikizi olan ve 2007 yılında güvenli bir şekilde İngiltere Hartlepool Tersanesinde sökülen Clemenceau’ya ait Greenpeace’in bağımsız bir raportörden aldığı ve gemide yaklaşık 1000 tona yakın asbestli ve sair pek çok tehlikeli madde olduğunu belirten raporundan biliyoruz. Sao Paolo gemisi son dönemde kısmen bazı toksik maddelerden arındırılmış olduğunu farz etsek bile, kalan toksik maddelerin bakiyesi Aliağa’da her gün tüm canlıları hastalık ve ölüme götüren koşulları daha da ağırlaştıracaktır.   Daha önceki sökümlere bakıldığında, bu tehlikeli maddelerin, gemi söküm tesislerine güvenli bir şekilde sökülüp bertaraf edileceğine, çıkan hurda metallerin ergitilme sürecinde yaşam ve tarım havzalarına zehir saçmayacağına dair inancımız yok. Ölüm gemisinin Aliağa’ya gelmesi; tehlikeli atıklardan ilk olarak doğrudan etkilenecek olan gemi söküm emekçilerinin, Aliağa, İzmir ve hurda metal fabrikalarının olduğu havzalarda yaşayan tüm yurttaşların, tüm canlıların sağlıklı çevrede insanca yaşam haklarının ihlali anlamına gelmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2021’de TBMM ‘de verilen bir soru önergesine vermiş olduğu cevap, bu şüphemizi destekler niteliktedir. Bakanlık, “Aliağa’da son 5 yılda 714 geminin söküldüğü ve bunun sonucunda yaklaşık 250 tonu asbest olmak üzere 74 bin 325 ton tehlikeli atığın bertaraf edildiğini” açıklamıştı. Özellikle mevzuata uygun bertaraf edilmiş asbest rakamının bu kadar düşük olması, usulsüzce hafriyatlara karıştırılan ciddi bir kısım olduğunu düşündürtmektedir. Şüphelerimizi destekleyen başka bir araştırma da ASTA ve ALÇEP iş birliği ile Aliağa’da 50 farklı noktadan alınan toz numunelerinden, sadece gemi söküm bölgesinde alınan numunelerde asbest liflerine rastlanmasıdır.

Bu gemi, içindeki asbest tonaj ne olursa olsun, diğer tüm tehlikeli maddeleri ile senelerce nükleer denemelerde kullanılmış, yüzen tehlikeli bir atıktır .

Taleplerimiz açık ve nettir.

-Öncelikli talebimiz, her geminin, üretilen ülkede, kullanan ve kar eden şirket ve devletin bedellerini ödeyerek sökülmesidir.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere vatandaşın yaşam, sağlık ve çevre hakkını korumak ile mesul Bakanlıklar, kamu faydası için tüm tehlikeli malzemelere dair tüm şüpheleri ortadan kaldıracak tüm delilleri talep etmeli ve kamuoyu ile paylaşmalıdırlar. 

-Bu Geminin Tehlikeli Madde Envanteri, uluslar arası bağımsız gözlemcilerce incelenerek sonuçları kamuoyu ile paylaşılsın. Geminin yaşı ve nükleer özellikleri dikkate alındığında standart  IHM denetimi dışında bağımsız uzmanlar tarafından denetimi sağlansın. 

-Geminin söküm planı kamuoyu ile paylaşılsın.

-Adı geçen ölüm gemisi, Türk karasularına yolculuğuna başlandığı durumda bile,  geri gönderilsin.

-Her sene yüzden fazla, tonlarca tehlikeli malzeme içeren gemilerin söküldüğü gemi söküm tesisleri, kapalı kutu olmaktan çıkarılsın, sivil örgütlerin de katılımıyla denetlensin.

İmzacı kurumlar:

ALÇEP
ALİAĞA EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU BİLEŞENLERİ
AYVALIK TABİAT PLATFORMU
BERGAMA ÇEVRE PLATFORMU
BURHANİYE ÇEVRE PLATFORMU
ÇEŞME ÇEVRE PLATFORMU
ÇİĞLİ-DER
ÇİĞLİ KENT KONSEYİ
ÇEVRE DOSTU PLATFORMU
DİKÇEP
EGEÇEP

EGE SU PLATFORMU
FOÇEP
FOÇA FORUM
HALKEVLERİ EKOLOJİ
GÜLDER
GÜZELBAHÇE EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU
İZÇEP
İZMİR YEŞİL GELECEK DERNEĞİ
İZMİR DERSİM DERNEĞİ
MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ İZMİR ŞUBESİ

Fotoğraf: Eren Saran/Evrensel

Benzer Haberler
Ekoloji

Sinpaş GYO mahkeme kararına rağmen Kızılbük Koyu'nda inşaata devam ediyor

Ekoloji

Nesin Vakfı'nın zeytinliğini kundaklayan kişiler serbest bırakıldı

Ekoloji

CHP'li Sarıbal'dan İznik Gölü'ndeki tahribata tepki: İznik'in kalbine vurulmuş hançer

Ekoloji

AKP'li belediyenin orman katliamını tespit etti, ışık hızıyla görevinden alındı