Alevi

Sivas’ta binler katliamın 29. yılında Madımak Oteli’ne yürüdü: “Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!”

Yol TV Haber Merkezi

Sivas Katliamı’nın üzerinden 29 yıl geçti. Katliamda yitirilen canlar ülkenin dört bir yanında etkinliklerle anıldı. Sivas’ta gerçekleştirilen anmada binler, “Sivas’ı unutma, unutturma!” sloganları atarak Madımak Oteli’ne yürüdü.

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı ve yazar gericiler tarafından yakılarak katledildi. Katliamda yitirilenler bugün Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Katliamın gerçekleştiği Sivas’ta bugün Türkiye ve Avrupa’dan gelen Alevilerin, Alevi kurumlarının, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı anmada binlerce can tek yürek oldu, “Sivas’ı unutma, unutturma!” sloganlarıyla yürüdü.

Yitirilenlerin anısına Madımak Otel önüne kırmızı karanfiller bırakıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe tüm Alevi kurumları adına açıklama yaptı.

“PİR SULTAN İÇİN, ŞEHİTLERİMİZ İÇİN BURADAYIZ”

Sabah saat 10.00’da Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi önünde bir araya gelen canlar, buradan Madımak Oteli önüne yürüdü. Yürüyüş öncesinde Yol TV mikrofonuna konuşan bir yurttaş, “Pir Sultan için, şehitlerimiz için buradayız. Ölene kadar bırakmayacağız” dedi:

“SİVAS’I UNUTMA, UNUTTURMA!”

Yürüyüş esnasında “Sivas’ı unutma unutturma”, “Yobazlar yaktı devlet baktı”, “Faşizme karşı omuz omuza”, ‘“Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Devletin Alevisi olmayacağız” sloganları atıldı.

“DEVLET SUÇU HAFİFLETME GAYRETİNDE OLDUĞU İÇİN ADALET SAĞLANAMIYOR”

Yitirilenlerin yakınları da bugün binlerle birlikte Madımak Oteli’ne yürüdü. Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, Yol TV’ye konuştu. Gültekin, “Yeterince bilgi belge verilmediği için, sürekli yeni acılar yaşandığı için bu katliam toplumun vicdanında henüz doğru yerde durmuyor. Devlet suçu hafifletme gayretinde olduğu için adalet sağlanamıyor” şeklinde konuştu.

PROVOKASYON GİRİŞİMİ

Yürüyüş esnasında polis barikatlarının dışında bozkurt işaretleri yaparak çeşitli sloganlar atan bir grup, Katliamda yitirilenleri anmak için yürüyenleri provoke etmeye çalıştı. Alanda bulunan polislerin gruba herhangi bir müdahalede bulunmaması dikkat çekti.

YİTİRİLENLER İÇİN KARANFİLLER

Kitlesel yürüyüş sonunda Madımak Oteli önüne varıldı. Otel önüne katliamda yitirilen 33 canın anısına kırmızı karanfil bırakıldı.

“BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ”

Otel önüne karanfiller bırakılmasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, tüm Alevi kurumları adına açıklama yaptı. Sivas Katliamı’nın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu vurgulayan Erçe, “Mahkeme kararlarınız yok hükmündedir. Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Gerçek anlamda adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Tüm kesimler bir araya geleceğiz, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erçe, “Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı” dedi.

Erçe’nin açıklaması şu şekilde:

“Bu anma programında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve dünyanın her yerinden gelen canlar hos geldiniz. Dernekler, siyasi partiler, devrimciler, solcular hosgeldiniz. Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor. Devletin mahkemelerinin kararları bizim için yok hükmündedir. Bu insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Gerçek anlamda adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi, Çerkezi, Arabı, inananı, inanmayanı, kadını, erkeği, LGBTİ+’sı… Tüm ötekiler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı.

2 Temmuz, bugünkü gibi tek adam rejimini getirmek için yapıldı. Bugünkü siyasi iktidarın yol yürüdükleri yaktı canlarımızı. Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar çürür. Bugün çürümüş durumdayız. Her türlü katliam yaşanıyor bugün. Tarihle yüzleşmezsek karanlığa boğulup kalırız. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Bizden korkmuyorlar. Çoğalarak geleceğiz buraya. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız. Diyanet ve bakanlıklar gençlik kampı kuracakmış. Hadi oradan. Alevi kurumları varken sana ne oluyor? Onların kampına giden, alet olan düşkündür. Alevilerin talebi belli. 30 yıldır haykırıyoruz. Özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, biz getireceğiz. Kaç gündür anmalarımızı engellenmeye çalışıyorlar. Kahrolsun faşizm.”

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı