Alevi

EHP: Sivas’ın katillerinden, katliamın faillerinden hesap soracağız

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sivas Katliamı’nın 29. yılı için açıklama yayınladı. Açıklamada, “Direnenler katliamlarla yılmadı, bitmedi. Bir gidip bin geliriz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek. Katillerden er ya da geç hesap soracağız.” ifadeleri kullanıldı.

2 Temmuz 1993’te, Sivas’taki Madımak Otel’de gerici güçler tarafından yakılarak öldürülenler, katliamın 29. yılında ülkenin pek çok yerinde anılıyor.

EHP, Sivas Katliamı’na ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada “93’te kalmış bir karanlığı değil, güncel olarak örgütlenmeye devam eden karanlığı konuşuyoruz. Hükümetler değişti ama katliamcı akıl yıllardır değişmedi” ifadeleri kullanıldı.

Sivas’ta yitirilenler için adalet mücadelesinin sona ermediğinin vurgulandığı açıklamada “Bir gidip bin geliriz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek. Katillerden er ya da geç hesap soracağız” denildi.

“SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK”

EHP’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanan açıklama şu şekilde:

“29 yıl önce Sivas’ta, 43 yıl önce Çorum’da canlarımızı katledenler ve halkımızı sindirmeye çalışanlar aynı güçlerdir. Kökü devletin içinde, dalları faşist, yobaz çetelere uzanan katilleri tanıyoruz, biliyoruz.

93’te kalmış bir karanlığı değil, bugün güncel olarak örgütlenmeye devam eden karanlığı konuşuyoruz. Tetik çekenleri, ateş taşıyanları akladılar, sırtlarını sıvazladılar. Hükümetler değişti ama katliamcı akıl yıllardır değişmedi.

Direnenler katliamlarla yılmadı, bitmedi. Bir gidip bin geliriz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek. Katillerden er ya da geç hesap soracağız.”

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı