Güncel

CHP’li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

CHP Milletvekili Özgür Karabat, Türkiye’de yeni bir döviz krizi yaşanacağına işaret ederek sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

AKP’nin mevcut ekonomik sistem altında ezildiğini söyleyen Karabat, “Erken seçime gidip iktidarı devretmeyerek ülkeyi yok etmeyi kafasına koymuş durumda” dedi. Döviz krizinin devamının geleceğini savunan Karabat, 2019 yılından beri Türkiye’nin dış borç stoklarına ilişkin rakamlardan yola çıkarak anlattı:

“Merkez Bankası’nın net döviz rezervi eksi 53 milyar dolar. Turizm gelirleri yetersiz. Yıl sonunda cari açığın 40-45 milyar dolar olması öngörülüyor. Bunların kapatılması için muhakkak ülkeye doğrudan döviz girişine ihtiyaç var.”

Derhal iktidarın değişmesi gerektiğini söyleyen Karabat, “Türkiye’de enflasyonun dünyanın 10 katı şiddetle yaşanırken, dövize olan talebin bu noktada da devam edeceği ortada. 1 aya kalmaz yeni kur krizi kaçınılmaz.” ifadelerini kullandı.

CHP’li vekilin sosyal medyadan yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“YENİ BİR DÖVİZ ŞOKU YAKIN
1) AKP, inşa ettiği ekonomik sistem altında ezilirken, erken seçime gidip iktidarı devretmeyerek de ülkeyi yok etmeyi kafasına koymuş durumda.
Büyük bir döviz krizi yaşıyoruz ve devamı gelecek.

Rakamlarla anlatalım…

2) Yıllar itibarıyla Türkiye’nin dış borç stoku (milyar $)
2019 416,2
2020 433
2021 441,1
2022 ilk çeyrek 451.2
Dış borç kadar GSYH büyümüyor. 2019’da 761 milyar $ olan GSYH, 2020’de 717, 2021’de 802 milyar $ oldu.
2022’nin sonunda 750 milyar $ hedef var.

3) Türkiye’nin çok büyük bir dış açık problemi var. İthalat ortadayken ihracat rekor kırıyor laflarına girmeyeceğim. 6 aylık dönemde dış ticaret açığı 51,2 milyar dolar oldu. Yılsonunda 100 milyar dolarlık dış ticaret açığı söz konusu.

4) Dış ticaret açığında suç enerjiye atılıyor ama yalan! En büyük suç, ara malı ve hammadde ithalatına bağımlı sanayi inşa eden AKP’nindir. Planlama, öngörü ve vizyon ortaya koymayan AKP ülkeyi ithalat cennetine çevirdi.

5) Kur Korumalı Mevduat (KKM), Gelire Endeksli Senet dediler olmadı. Vatandaşın Türk Lirası’na olan güveni yok ve o yüzden yabancı para mevduatı 213 milyar doları aştı. KKM’ye park etmiş 60 milyar doları da hesaba kattığımızda asıl tablo ortaya çıkıyor.

6) Merkez Bankası’nın net döviz rezervi eksi 53 milyar dolar. Turizm gelirleri yetersiz. Yıl sonunda cari açığın 40-45 milyar dolar olması öngörülüyor. Bunların kapatılması için muhakkak ülkeye doğrudan döviz girişine ihtiyaç var.

7) AKP’nin demokrasiyi katleden ve keyfince piyasaya müdahale eden uygulamaları nedeniyle yurt dışında Türkiye’ye döviz gelmiyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarıyla sıcak para yuvasına geri dönüyor.

8) Türkiye’de enflasyonun dünyanın 10 katı şiddetle yaşanırken, dövize olan talebin bu noktada da devam edeceği ortada. 1 aya kalmaz yeni kur krizi kaçınılmaz. AKP’nin derhal seçime gidip iktidarı devretmek dışında bir seçeneği bulunmuyor.”

Benzer Haberler
Güncel

Zeytinli Rock Festivali'nin yeni tarihi duyuruldu

Güncel

Ankara'da fuhuş operasyonu: Çete üyelerinden biri polis çıktı

Güncel

Koç Holding kârını beşe katladı

Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına talimat: Sosyal yardım ziyaretlerinde Erdoğan'ın mektubu da dağıtılacak