Emek

Kayı İşçileri Ankara’ya Sağlık Bakanlığı önüne gidiyor: “Sağlık Bakanlığı Göreve”

400’ü aşkın Kayı İnşaat işçisi hak edişlerini alabilmek için bir buçuk yıldır mücadele ediyor. İşçiler, konkordato ilan eden Kayı Holding’den, hak edişlerini alabilmek için Kayı İnşaat’ın Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki hisselerinin satılmasını bekledi. Fakat gelinen aşamada Sağlık Bakanlığı ve hisseleri almaya talip olan Rönesans Holding tarafından engelleniyor. 

Kayı İnşaat işçileri konunun çözülmesi için ülkenin dört bir yanından yeniden Ankara’ya gidiyor. Yarın Sağlık Bakanlığı önünde açıklama gerçekleştirecek olan İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu açıklama ardından oturma eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu.

“Davamızın ve mücadelemizin peşindeyiz” diyen İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu’nun yayınladığı açıklamanın tamamı şöyle:

Şirketler, Bankalar, Alacaklılar Çekilecek
Kayı İşçisi Hakkını Alacak

Sağlık Bakanlığı Göreve


Kayı İnşaat işçileriyle  bir buçuk yılı bulan süredir mücadelemizi sürdürüyoruz. 400’ü aşkın işçinin hak edişlerini ödemeyen Kayı İnşaat’ın konkordato ilan etmesiyle sürecin adım adım peşinde olduk. Kayı İnşaat’ın Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki hisselerinin satılarak işçilerin alacaklarının ödenmesini bekledik. Ancak geldiğimiz aşamada çözüm; Sağlık Bakanlığı ve hisseleri almaya talip olan Rönesans Holding tarafından engelleniyor.

Sağlık Bakanlığı işçi alacaklarını görmezden gelerek, Rönesans Holding işçi alacaklarını yutmaya çalışarak süreci çözümsüz hale getirdi. Tüm kamu ihalelerinde olan, şehir hastanelerinin inşaatında adı en başta okunan Rönesans Holding’in Gaziantep Şehir Hastanesi için de devrede olması bir tesadüf değil. Rönesans’ın bu hisselere alıcı olması da konkordato sürecine müdahil olması da Sağlık Bakanlığı’nın inisiyatifinde gerçekleşti. Bir ihalenin bölüşümü söz konusu olduğunda derhal koordinasyonu sağlayan bakanlık ve patronlar, işçi alacaklarının yutulması konusunda da aynı koordinasyonu sürdürüyor.

Rönesans hisseleri konkordatoda satın almayarak süreci iflasa sürüklüyor. İflas işçiler için çıkmaz sokaktır. Bankaların alacakları, ipotekler, rehinler iflasta işçi alacaklarının önüne geçiyor. Bu adaletsizlik de şirketlerin yararına. “İhaleyi ucuza kapatmak” iflas masalarındaki tek gerçek. Rönesans da kendi çıkarı için bu yolun izini sürüyor.

Bu süreçte işçi alacaklarını görmezden gelen Sağlık Bakanlığı ise ısrarla biz sizin muhatabınız değiliz diyor. Hayır, muhatabımız bu ülkenin Sağlık Bakanlığı. Çünkü Gaziantep Şehir Hastanesi bakanlığın projesidir. İhaleleri kendisi vermekte ve sözleşmeleri kendisi yapmaktadır. İşçilerin alacaklarını korumak bakanlığın görevidir.

Hedeflerimizi ve tarafların yapması gerekenleri ilan ediyoruz:

  • Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki Kayı İnşaat’ın hisseleri kime satılırsa satılsın, Sağlık Bakanlığı Kayı İnşaat işçilerinin alacaklarını garanti altına almalıdır. Satış iflasa kalırsa alıcı ile bir sözleşme imzalanarak ödenecek paradan işçilerin alacaklarının derhal verilmesi yazılı olarak kayıt altına alınmalıdır.
  • Rönesans Holding kendi çıkarlarının peşinde olabilir. Sağlık Bakanlığı ile pazarlıklarına biz şahit değiliz. Bu sermaye grubu bilmeli ki işçi alacaklarını yutarak köşesine çekilemez. Hisseleri iflas sürecinde işçi alacaklarını ezerek almaya kalkarsanız eylemlerimiz Rönesans Holding’in kapısında da sürecek.
  • Bankaları bir kez daha uyarıyoruz. Konkordato ya da iflasta işçi alacaklarının önüne geçmeyeceksiniz, geri çekileceksiniz.
  • Kayı İnşaat işçilerinin kavgası ve mücadelesi bir istisna değil. Kayı İnşaat ile ilgili yaşanan tüm süreç tekil bir örnek değil, ülkedeki krizin sonucu. Krizi fırsata çeviren hükümet ve sermaye ise birbirini kollayarak paylarını daha da fazla artırıyorlar. Tüm bu süreçlerde işçilerin alacaklarına çökülmesine izin vermeyeceğiz.
  • Ülkenin yasalarını, ekonomi politikasını tartışmaya açmaya devam edeceğiz. Usulsüzlüklerin, yolsuzlukların, icra ve iflasta işçilerin hakkını yiyenlerin peşinde olacağız.
  • Davamızın ve mücadelemizin peşindeyiz. Eylemlerimiz Ankara’da muhataplarımızın kapısının önünde başlayacak ve sürecek. Sağlık Bakanlığı ve Rönesans Holding, gizli kapılar ardındaki görüşmelerine son verecek. İşçi alacaklarına el koymaya kalkan tüm taraflar kamuoyu önünde hesap verecek.

İNŞAAT-SEN
Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu

Benzer Haberler
EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz

Emek

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den maaş açıklaması: Temmuz ayı maaş ödemeleri şirketin kendi kaynaklarından yapılacak

Emek

Sendikal hakları için direnen Atmaca Bilgisayar işçisinden mektup: "Hakkımız olanı alana kadar direneceğiz"

Emek

Standart Profil'de işçiler düşük ücretlere, ağır çalışma koşulları ve iş sağlığı ve güvenliği hakları için fabrikaya kapandı