Alevi

Alevilerin Sesi Dergisi yeni sayısıyla okuyucularla buluşuyor: “Kötülüğün Sıradanlığı: Madımak”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) yayın organı olan ve Türkçe, Almanca ve Fransızca yayımlanan Alevilerin Sesi Dergisi’nin yeni sayısı okuyucuları ile buluşuyor. Yeni sayıda Madımak Dosyası ele alındı.

2 Temmuz Sivas-Madımak Katliamı’nın 29. yılı yaklaşırken Alevilerin Sesi Dergisi’nin yeni sayısının ana konusu Madımak’a ayrıldı.

Yeni sayıda Can Dündar, Akın Birdal, Ali Balkız, Şenal Sarıhan, Turan Eser, Kelime Ata, Ozan Çavdar, Eylem Şen, Zeliha Altuntaş, Ragıp İncesağır, Nevin Sevük ve Dilek Şirin’in yazıları yer alıyor.

Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Kılıçkaya, derginin yeni sayısını “Kötülüğün sıradanlığı”, “Bitmeyen yas, kanayan yara” ve “Derin devlet ve komplo” başlıklarından oluşan üç konu üzerine inşa ettiklerini belirtti. Kılıçkaya, “Lütfen, bu sayımızın sayfalarını hızlıca çevirmeyin. Sayfaları çevirmeden önce okumak, bakmak, asla unutmamak gerekiyor.” çağrısında bulundu.

Alevilerin Sesi’ne abone olmak için en yakın AKM ya da Cemevini arayabilirsiniz.

Alevilerin Sesi’nin yeni sayısında; Zeliha Altuntaş, Nevin Sevük ve Dilek Şirin Alevi Kadın Hareketi’ne dair yazdı. Avukat Seyit Sönmez Maraş Katliamı’nın hukuki sürecini yazarken, Can Dündar “Aleviler tarih yazıyor”, Ragıp İncesağır “Mansur’dan Ali İsmail’e İnsanlık Onuru”, Turan Eser’in “Aleviler barış okudu, adalet yazdılar” başlıklı yazıları kaleme aldılar.

Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Kılıçkaya, derginin yeni sayısını şu sözlerle özetledi:

Alevilerin Sesi Dergisi yeni sayısıyla okuyucularla buluşuyor!

Can Dündar, Akın Birdal, Ali Balkız, Şenal Sarıhan, Turan Eser, Kelime Ata, Ozan Çavdar, Eylem Şen, Zeliha Altuntaş, Ragıp İncesağır, Nevin Sevük ve Dilek Şirin Alevilerin Sesi Dergisi için yazdı.

Türkçe, Almanca ve Fransızca yayımlanan Alevilerin Sesi Dergisi’nin yeni sayısında;

Otuzuncu yılına doğru ilerlerken, yaralarımızı iyileştirmeye çalışırken, paylaşarak acının hafifleyeceğini, yakılarak yok edilmek istenirken küllerinden daha da güçlü çıkanlar olarak, bu sayımızın ana konusunu Madımak’a ayırdık.

Madımak dosyamızı üç konu üzerine inşa ettik;

  • Birincisi; “Kötülüğün sıradanlığı” başlığı ile otelin önüne toplanan güruhu insan yakmaya iten nedeni, içlerindeki o kötülüğü sorguladık.
  • İkinci konu ise “Bitmeyen yas, kanayan yara” başlığı ile aileleri, otelden sağ kurtulanları, ağır acıları, yaşadıkları travmayı ele aldık.
  • Üçüncüsü ise Madımak’ı yapanların arkasındaki “Derin devlet ve komplo” ayağını irdeledik.

Konuya dair değerli yazarlarımız Ali Balkız, Akın Birdal, Şenal Sarıhan, Kelime Ata, Ozan Çavdar, Eylem Şen Madımak’ı tüm detaylarıyla Alevilerin Sesi Dergisi için yazdılar.

Avukat Seyit Sönmez ise bir diğer acımız olan Maraş Katliamının hukuki sürecini yazdı.

Her sayımızda dergimizin önemli sayfa sayısını kadınlara ayıracağız. Bu sayımızdaysa Zeliha Altuntaş’ın, Nevin Sevük’ün ve Dilek Şirin’in Alevi Kadın Hareketi’ne dair yazılarını bulacaksınız.

Bu sayımızın bir süprizi Can Dündar’ın “Aleviler tarih yazıyor” başlıklı yazısı olurken, bir diğer sürprizimiz Ragıp İncesağır’ın “Mansur’dan Ali İsmail’e İnsanlık Onuru” başlıklı yazısı olacak. Turan Eser’in “Aleviler barış okudu, adalet yazdılar” başlıklı yazısını da keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Ve tabi kurumsal haberler, çocuk sayfası da okunmayı bekliyor olacak.

Lütfen, bu sayımızın sayfalarını hızlıca çevirmeyin. Sayfaları çevirmeden önce okumak, bakmak, asla unutmamak gerekiyor.

Yeni sayımızda buluşmak dileğiyle yayın ekibi adına hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

İletişim bilgileri:

Tel: 00 49 – 221- 94 98 -56 0

Fax: 00 49 – 221- 94 98 -56 10

eMail: info@alevilerinsesi.eu

www.alevilerinsesi.eu

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı