Alevi

Tokat’ta Alevilerin yaşadığı köyün yolları yapılmıyor: “Yazın toz bulutu, kışın çamur deryası”

Yol TV
Haber Merkezi


Tokat Zile’de, Alevilerin yaşadığı Karacaören köyü ve çevredeki Alevi köylerinin ortak kullandığı toprak yollar on yıllardır yenilenmiyor. Her yıl onlarca trafik kazası oluyor, köylüler cenazelerini kaldırmakta bile zorluk yaşıyor.

Karacaören Cemevleri Başkanı Dursun Baş; Alevi köylerinin kullandığı, yazın toz bulutuyla kaplanan, kışın çamur deryasına dönen ortak yolları Yol TV’ye anlattı.

1200 haneli Karacaören, 800 haneli Karşıpınar ve 5 Alevi köyüne daha bağlanan ana yolda Veli Baba, Anşa Bacı Ocağı’nın türbeleri var. Her yıl 250-300 bin kişi bu mekanları ziyaret ediyor.

Karacaören Köyü

Yol TV’ye konuşan Karacaören Cemevleri Başkanı Dursun Baş, ortak yolların dışında köy içi yolların da bozuk olduğunu ve kışları çamura batan araçlarını traktör yardımıyla çıkarttıklarını söyledi.

“CENAZELERİMİZİ KALDIRAMIYORUZ, YILDA EN AZ ON KAZA OLUYOR”

Yolların bozuk olmasından kaynaklı olarak, cenazelerini kaldırmakta büyük sorunlar yaşadıklarını da ifade eden Dursun Baş, “Belediyenin araçları çamurlu yollardan çıkamam diyor. Biz de özel araç tutuyoruz. O aracın fiyatı da 30 milyar!” şeklinde konuştu.

Ayrıca Baş’ın aktardığına göre, bozuk yollardan kaynaklı olarak yılda en az on trafik kazası oluyor.

Karacaören Cemevleri Derneği Başkanı Dursun Baş

“GİTMEDİĞİMİZ DEVLET KURUMU KALMADI”

Karacaören köyüne gelen kadar diğer köylerden geçildiğini, Sünnilerin yaşadığı köylerde yollara her yıl asfalt döküldüğünü, bakım yapıldığını ama Alevi köylerine hiçbir şey yapıldığını söyleyen Baş, Karacaören köyünün 5500 nüfusa sahip olduğunu belirtiyor.

Baş, “Yıllardır görüşmediğimiz yetkili, kapısına gitmediğimiz devlet kurumu kalmadı sorunumuz çözülmüyor. Cemevlerimize de devletin bir kuruşu yok, hepsini kendi paramızla yaptık. Ama bu yollarımız için yaşadığımız sorunun acilen çözülmesini istiyoruz.” ifadeleriyle devlet yetkililerine seslendi. 

Benzer Haberler
Alevi

Hünkâr Hace Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri 2. gününde devam etti

Alevi

HDP Grup Başkanvekillerinden Alevilerin inanç özgürlükleri hakkında TBMM'ye kanun teklifi

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü yazar Kamil Ateşoğulları aldı

Alevi

29. Hace Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni başladı