Emek

Sendikal hakları için direnen Pressan işçilerinden İstanbul Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem

Sendikalı oldukları için işten atılan Pressan işçileri, direnişlerinin 36. gününde İstanbul’daki İŞKUR ve Çalışma İl Bölge Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) üye olan Pressan işçileri; iş yerinde Türk Metal’e yetki verilmesine karşı tepki gösterdi.

Ortak basın açıklamasında 23 Mayıs’ta başlayan direniş süreci aktarıldı ve “Sendikamız, Pressan işçilerinin hak ve onur mücadelesini sürdürecektir. Vazgeçeceğimizi, bırakıp gideceğimizi düşünenlere karşı bir aylık direnişimiz dahi gerekli yanıtı vermiştir. Haksız ve hukuksuz saldırıları kabul etmedik, etmeyeceğiz. Taleplerimiz için mücadele edeceğiz.” ifadeleriyle mücadeleden vazgeçilmeyeceği vurgulandı.

Eyleme TOMİS üyelerinin yanı sıra; Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), İşçi Hareketi Koordinasyonu, İşçi Dayanışma Derneği (İDD), Devrimci Gençlik Birliği (DGB), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve İşçinin Kendi Partisi (İKEP) üyeleri de destek verdi.

“TÜRK METAL’E VERİLEN YETKİ HUKUKSUZLUĞUN DEVAMIDIR”

TOMİS adına Dilbirin Acar’ın okuduğu basın açıklamasında iş yerinde Türk Metal’e yetki verilmesi süreci şu şekilde ifade edildi: 

“Sendikamızın ve sendika üyelerimizin haklı ve onurlu mücadelesi kararlılıkla sürerken, Pressan patronunun da geçtiğimiz bir aylık süreçte başvurduğu yasadışı uygulamalar da ortadadır. İşten atma saldırısı, işçiyi birbirine kırdırmaya yönelik provokasyonlar, yasadışı bir uygulama olan işçilerin e-devlet şifrelerini isteyip başka sendikaya üye yapmaya zorlaması vb. şeklinde liste uzayıp gitmektedir. Bir aylık direnişimiz sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’ na yaptığımız şikayetlere rağmen, yaşanan hukuksuzluğa sessiz kalınmış, alelacele Türk Metal’ e yetki verilerek bu suça ortak olunmuştur.”

İşçilere sendikanın ‘s’sini sokmam diye konuşmalar yapan, işçiler üzerinde kurulan baskı ve mobbing sonucunda e-devlet şifreleri aracılığıyla zorla Türk Metal’e yapılan üyelikler ile açıkça suç işlediği ortada olan Pressan patronunun hukuksuz girişimlerine ortak olan bakanlık yetkililerinin alealecele Türk Metal’e verdiği yetki hukuksuzluğun devamı niteliği taşımaktadır.”

Türk Metal adına patron eliyle fabrikaya sendika getirildiği alenen ortada iken, TOMİS’in üzerindeki baskı ve mobinge dikkat çeken Acar, “Fabrika içinde ve dışında süren mücadelemizin Pressan fabrikasını sendikalı bir işyeri haline getirdiği açık ve nettir” dedi.

“BİR AYLIK DİRENİŞİMİZ DAHİ GEREKLİ YANITI VERDİ”

Açıklamanın devamında şunlar vurgulandı:

“Sendikamız, Pressan işçilerinin hak ve onur mücadelesini sürdürecektir. Vazgeçeceğimizi, bırakıp gideceğimizi düşünenlere karşı bir aylık direnişimiz dahi gerekli yanıtı vermiştir. Haksız ve hukuksuz saldırıları kabul etmedik, etmeyeceğiz. Taleplerimiz için mücadele edeceğiz.

– Atılan işçiler geri alınsın.
– Baskı ve mobbing son bulacak.
– Pressan işçileri insanca çalışma ve yaşam koşullarına kavuşsun.
– İşçilerin e- devlet şifreleri zorla alınarak Türk Metal’ e verilen yetki derhal düşürülsün.
– Şirket yönetimi ve bakanlık yetkilileri arasında yapıldığı iddia edilen görüşmeye dair başta sendikamız olmak üzere kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılmalı, hukuksuz işlemler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır.
– Sendikal faaliyetlerin önündeki tüm engeller kaldırılsın.”

İşçiler İŞKUR ve Çalışma İl Bölge Müdürlüğü’ne yaşadıkları hukukuz sürece ilişkin dilekçe verdi.

Benzer Haberler
EmekGüncel

İnşaat-Sen: En büyük eşik aşıldı, Gaziantep Şehir Hastanesi hisseleri satıldı. Kayı İnşaat işçileri kazanmaya çok yakın

Emek

İşçi Emekçi Birliği: Amazon sermayesinin ve uşaklarının hayata geçirdiği orta çağdan kalma düzeni başlarına yıkacağız

Emek

Niğde'de Bakanlığın bir kişilik işçi alımı ilanına bin 948 kişi başvurdu

Emek

Emlak Konut ve YDA Group’a karşı haklarını arayan inşaat işçileri, Boğaz Köprüsü'nde trafiği kapattı