Ekoloji

Siyanür borusu patlayan altın madenine 16 milyon TL’lik ceza

Erzincan İliç ilçesinde 12 yıldır faaliyet gösteren Çöpler Altın Madeni’ne, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 16 milyon 441 bin TL’lik idari para cezası kesildi.

Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki Anagold Madencilik tarafından işletilen altın madeninin siyanür borusu patladı. Aynı zamanda aktif deprem fayı üzerinde bulunan madenden, 20 ton siyanürün Fırat Nehri’ne aktığı öne sürüldü. Boruların patlamasından sonra bölgeye gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı firmaya 16 milyon 441 bin TL idari para cezası kesildiğini ve suç duyurusu yapıldığını açıkladı.

Bakanlığın konuyla yaptığı açıklama şöyle: “Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının, tesis sınırlarının dışındaki eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı ve kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi Ancak söz konusu tespitin analiz raporları ile teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler yapılmak üzere numuneler alındı.”

“TÜRKİYE’NİN ÇERNOBİLİ”

Dersim, Malatya ve Sivas’ın ortasında bulunan Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler Köyü’ndeki Çöpler Altın Madeni 2010’dan beri faaliyette. “Türkiye’nin Çernobili” olarak adlandırılan ve yıllardır siyanür ve sülfrik asit yayan madenin bölgede ekolojik yıkıma neden olduğu belirtiliyor. Yaşanan tahribatla ilgili olarak yaşam savunucuları yıllardır seslerini duyurmaya çalışıyor, hukuki yollara başvurarak olası yıkımların önüne geçmenin yollarını arıyor. Altın madeni ocağında oluşturulan atık göletinde biriken kanserojen ve öldürücü kimyasallar buharlaşarak doğanın üzerine ölüm olarak yağıyor. Barajda biriken zehirli sular taşmasın diye, “evaporatör” denilen bir aletle atmosfere buhar salınıyor.

Benzer Haberler
Ekoloji

Sinpaş GYO mahkeme kararına rağmen Kızılbük Koyu'nda inşaata devam ediyor

Ekoloji

Nesin Vakfı'nın zeytinliğini kundaklayan kişiler serbest bırakıldı

Ekoloji

CHP'li Sarıbal'dan İznik Gölü'ndeki tahribata tepki: İznik'in kalbine vurulmuş hançer

Ekoloji

AKP'li belediyenin orman katliamını tespit etti, ışık hızıyla görevinden alındı