Dünya

Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: 37 göçmen yaşamını yitirdi

Fas’taki Melilla şehrinden İspanya’ya geçmeye çalışan göçmenlere Fas güvenlik güçleri ateş açtı. Açılan ateşin ardından çıkan izdiham sonucunda 37 göçmen yaşamını yitirdi.

Çoğunluğunun Sahra Altı Afrika bölgesinden geldiği belirtilen yaklaşık 2 bin göçmen, sınırdaki bariyerlerden atlayarak, İspanya topraklarına geçmek istedi. Ancak sınırı geçmek isteyen göçmenler Fas güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Sınır bölgesinde temsilcileri bulunan Fas Nador İnsan Hakları Derneği dün yaptığı açıklamada, edindikleri bilgilere göre 2’si Faslı güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısının 37’ye ulaştığını ifade etti. 

Yaşamını yitiren göçmenlerin sayısı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken sosyal medyada yayınlanan görüntülerde çok sayıda göçmenin yerde üst üste yığılmış bir biçimde hareketsiz yattığı görülüyor.

İSPANYA BAŞBAKANI TEŞEKKÜR ETTİ

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında “İspanyol hükümeti adına, Fas hükümeti ile yaptığımız ve en iyi ilişkilere ve yakın iş birliğine duyulan ihtiyacı gösteren olağanüstü iş birliğine teşekkür etmek isterim. Maalesef bugün Melilla kentinde yaşananlarda da gördüğümüz gibi düzensiz göçe karşı mücadelede içişlerinin yakın iş birliğine ihtiyaç olduğu görülmüştür” dedi.

Daha önce yapılan açıklamada, 18 göçmenin yaşamını yitirdiği, 76 göçmenin yaralandığı bildirilmişti. Olayda yaralanan Faslı güvenlik görevlisi sayısının 140 olduğu belirtilirken, 133 göçmenin ise sınırı aşmayı başardığı ifade edilmişti. 

Benzer Haberler
DünyaGüncel

Salma al-Shehab tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a döndüğünde Twitter kullandığı için tutuklandı

Dünya

Financial Times: AB, Türkiye'den Moskova ile ticaret cirosunun büyümesine ilişkin açıklama istedi

Dünya

Trump: FBI evimden 3 pasaportumu çaldı

Dünya

Bıçaklı saldırıya uğrayan 'Şeytan Ayetleri' kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin durumu kritik