Dünya

Biden: G7 ülkeleri Rus altınının ithalatını yasaklama kararı açıklayacak

G7 Liderler Zirvesi, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılıyor. Zirve, 28 Haziran’da sona erecek.

Zirve dolayısıyla Almanya’da bulunan G7 üyesi ülkelerin liderleri ile davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları Elmau Sarayı’na geldi.

G7 liderlerinin odak noktası, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı ve bunun ekonomik sonuçları olacak. Çin’in ticaret ve ekonomik uygulamalarının da zirvede masaya yatırılacağı belirtiliyor.

 Zirvenin ilk oturumu “Küresel Ekonomi”, ikinci oturumu “Altyapı ve Yatırım Ortaklıkları” olacak. İlk oturumların ardından ikili görüşmelerde bulunacak liderler, daha sonra “Yurt Dışı ve Güvenlik Politikası” adlı üçüncü oturuma katılacak. Zirvenin ilk günü, G7 liderler yemeği ile son bulacak.

G7 Liderler Zirvesi, NATO üyesi devletlerin ittifakın yeniden yapılanmasını müzakere edeceği ve İspanya’nın başkenti Madrid’de 28-30 Haziran’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nin hemen öncesi gerçekleşiyor.

RUS ALTINININ İTHALATINI YASAKLAMA KARARI AÇIKLANACAK

ABD Başkanı Joe Biden, G7’nin, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılacak G7 Liderler Zirvesi’nde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu.

Biden, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “G7’de (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya) birlikte Rusya için on milyarlarca dolar değerinde önemli bir ihracat ürünü olan altın ithalatını yasaklayacağımızı açıklayacağız” ifadesini kullandı.

Rusya, geçen yıl yaklaşık 331 bin ton ile Çin’den sonra en çok altın üreten ikinci ülke konumunda bulunuyordu. Altın, Rusya’nın enerjiden sonra en önemli ikinci ihracat ürünü olarak biliniyor.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
DünyaGüncel

Salma al-Shehab tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a döndüğünde Twitter kullandığı için tutuklandı

Dünya

Financial Times: AB, Türkiye'den Moskova ile ticaret cirosunun büyümesine ilişkin açıklama istedi

Dünya

Trump: FBI evimden 3 pasaportumu çaldı

Dünya

Bıçaklı saldırıya uğrayan 'Şeytan Ayetleri' kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin durumu kritik