Ekoloji

Marmaris’teki orman yangını 4. gününde devam ediyor

Marmaris’teki orman yangını 4. gününde de devam ediyor. Yangına havadan ve karadan müdahale sürerken 3 bin 417 hektarlık alan zarar gördü, 435 kişi ise evlerinden tahliye edildi.

Alevlere sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan müdahale başladı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, öğle saatlerinden sonra rüzgar hızının artacağını ifade ederek alevleri bu saate kadar kontrol altına almaya çalışacaklarını söyledi. Aksi takdirde yangına müdahale çalışmaları zorlaşacak.

Yangın, 400 hektarlık bir bölgede 5 ayrı noktada etkisini sürdürüyor. Alevler Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar geldi. Orman ve itfaiye ekipleri alevlerin önüne geçebilmek için güvenlik koridoru açtı. Datça-Marmaris yolu da trafiğe kapatıldı.

3 BİN 417 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yaklaşık 3 bin 417 hektarlık alanın zarar gördüğü aktarılırken, şunları ifade edildi:

“Yangın henüz kontrol altına alınmamış olup, Yeşilbelde Mahallesi’nin üst kısımlarında, Değirmenyanı Mahallesi’nin doğu tarafında ve Asparan Mevkii ile Katı Atık Depolama sahasının çevresinde stabil devam etmektedir. Hava araçları saat 06:00 itibari ile çalışmaya başlamıştır. Resmi olmayan rakamlara göre, yaklaşık 3.417 (4.813 Futbol Sahası) alanın zarar gördüğü tespit edilmiştir. 292 personel, 142 araç ve yardımcı ekipmanlarımızda sahadayız.”

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN DESTEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  Marmaris ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına destek için bölgeye 14 araç ve 32 personel gönderdiğini açıkladı.

YANGINI ÇIKARDIĞINI İTİRAF EDEN KİŞİ TUTUKLANDI

Bugün ayrıca, orman yangınını çıkardığını itiraf eden kişi tutuklandı.

Şüpheli S.A’nın ilk sorgusunda, ailevi sorunlar yaşadığını, babasının bölgede bulunan arazisini sattığını, babası tarafından dışlandığını ve bu nedenle yangın bölgesinde 3 ayrı noktaya sigara izmariti atarak yangın çıkardığını itiraf ettiği öğrenildi.

Ayrıca S.A’nın ateşin içine girerek intihar etmek istediğini söylediği belirtildi.

Benzer Haberler
Ekoloji

Fırat Nehri'ne siyanür saçan Çöpler Altın Madeni protesto edildi: Bu ekoyıkımı durdurmak gelecek nesillere borcumuzdur!

Ekoloji

DEDEF ve Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Erzincan'da siyanür saçan altın madeninde incelemelerde bulundu

Ekoloji

Manisa'da tarımsal sulama kanalına siyanür ve sülfür boşaltan fabrikanın lisansı iptal edildi

Ekoloji

Bakan Derya Yanık sel bölgesinde: "Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok"