Güncel

7 kurumdan Kadıköy’de ortak eylem: Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın

Yol TV Haber Merkezi

Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP); İstanbul Kadıköy’de “Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın” diyerek ortak açıklama yaptı.

Kadıköy Beşiktaş İskelesi Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde 7 kurum adına ortak basın açıklaması okundu. Sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Zam, zulüm, işkence; işte AKP” sloganları atıldı.

“TÜM EMEKÇİLERİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Ortak basın açıklamasını EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros okudu. Açıklamada, siyasi iktidarın ekonomi programının yoksulların değil, patronların programı olduğu ifade edilerek, “Emekçilerin açlığı, sefaleti büyürken; sermayenin yeğane temsilcisi Erdoğan ve tek adam yönetimi ise kapitalistlerin, rantçıların, zenginlerin kasasını doldurmanın derdinde! Özelleştirmeler, yap-işlet-devret modeli, patronlara vergi afları ve teşvikler, kur korumalı mevduat hesabı, gelire endeksli senet vb. yollarla ülkenin ve halkın kaynakları başta yandaşlar olmak üzere kapitalistlere ve bir avuç servet sahibine peşkeş çekiliyor.” denildi.

Artan enflasyona, yükselen fiyatlara ve yoksulluğa karşı tek çözümün işçi ve emekçilerin örgütlü mücadelesinin olduğu ifade edilen açıklamada “Taleplerimizin hayata geçmesi ancak işçi sınıfının ve emekçi halkın birleşerek örgütlü bir şekilde mücadele etmesi ile mümkündür. Tüm emekçileri iktidara ve arkasındaki sermaye güçlerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.” sözleriyle mücadele çağrısı yapıldı. 

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP, TÖP adına okunan ortak basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ! TÜM ÜCRETLER ARTTIRILSIN!

“İşçi ve emekçiler, her yeni güne temel tüketim mallarına ve hizmetlerine yapılan zam haberleriyle uyanıyor. Akaryakıttan elektriğe, doğalgazdan ulaşıma, temel gıda ürünlerinden vergi ve harçlara kadar birçok kalemde yapılan fahiş zamlar ile emekçi halkın yoksulluğu, yokluğu katlanmaya devam ediyor. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) son olarak 12 aylık enflasyon artışını yüzde 160.76 olarak açıkladı. İşçiler, emekçiler faturalarını öderken ve markette, pazarda yüksek enflasyonu ve hayat pahalılığını en yakıcı şekilde hissediyor. Halk sefalet içindeyken elektirik şirketleri hükümetten en az yüzde 50 zam istedi, yüzde 30’da uzlaşıldı. Hükümet emekçilerin cebindeki deliği her geçen gün daha da büyüyor. Mutfaklar yangın yeri; işçi ve emekçiler sofrasına ne koyacağını kara kara düşünüyor. 20 yıllık iktidarlarının her döneminde olduğu gibi sermayeyle el ele veren hükümet, halkı sefalet koşullarına mahkum etmeye devam ediyor. 

Dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri temel insani ihtiyaçlar için yapması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 19 bin 602 liraya yükselmiş durumda. Bütün ücret ve maaşlarda olduğu gibi yıl başında asgari ücrette de yapılan zam aynı ay içinde eriyip gitti. İşçi ve emekçiler ay sonu hesabı yaparken, patronların serveti rekor üzerine rekor kırıyor. Ortada tam anlamıyla bir sömürü düzeni var. Bu düzen ve iktidar zenginlere kar rekorları, emekçi halka ise sefalet maaşları dışında hiçbir gelecek vaat etmiyor. Emekçilerin açlığı, sefaleti büyürken; sermayenin yeğane temsilcisi Erdoğan ve tek adam yönetimi ise kapitalistlerin, rantçıların, zenginlerin kasasını doldurmanın derdinde! Özelleştirmeler, yap-işlet-devret modeli, patronlara vergi afları ve teşvikler, kur korumalı mevduat hesabı, gelire endeksli senet vb. yollarla ülkenin ve halkın kaynakları başta yandaşlar olmak üzere kapitalistlere ve bir avuç servet sahibine peşkeş çekiliyor. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında “aç kalan falan yok” diyor fakat dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 6 bin liraya yükseldiği ülkede 25.5 milyon insanımız açlık sınırının altında yaşam savaşı veriyor. İstanbul’da nerede bir halk ekmek büfesi varsa önünde upuzun kuyruklar oluşuyor. İktidarın kamu kaynaklarını yağmalattığı, ihalelere boğduğu, emekçilerin cebinden milyar dolarlar akıttığı patronlar ise halkın ekmeğinden çalarak servetlerine servet katıyor. Bu sömürü ve baskı düzeni, emekçilere her gün yeni zamları vadetmekten, düşük ücretlere ve kölece çalışma koşullarına mahkum olmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Yoksuldan alıp zengine aktaran, ülkede yaşanan her bir sorunun faturasını işçi ve emekçiye kesen bu iktidar da, bu sermaye düzeni de değişmelidir.

“SİYASAL İKTİDARIN PROGRAMI PATRONLARIN PROGRAMIDIR”

İşçi sınıfının milli gelirden aldığı pay her geçen yıl düşerken, sermaye sınıfının payı artıyor. Katma değer içindeki emeğin payı yüzde 38,8’den yüzde 31,5’e gerilerken, sermayenin payı yüzde 40,8’den yüzde 47,6’ya yükseldi. Veriler de göstermektedir ki, yoksulluk derinleşiyor eşitsizlik artıyor. Geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.” sözleri gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya seriyor. Halkın yaşam ve çalışma koşulları, tek adam yönetimi ve Cumhur ittifakı politikalarıyla her geçen gün daha da kötüleşiyor. Siyasal iktidarın programı işçinin, emekçinin, yoksul halkların değil, patronların programıdır. İş arayanın, evine ekmek götürmeye çalışanın değil savaş tekellerinin ekonomi programıdır. Emekçi halkın ihtiyaçlarına, sağlığa ve eğitime ayrılmayan bütçeler savaş makinelerine, silaha, halklar arası düşmanlık tohumları ekmeye ayrılmaktadır. Tüm bu karanlık tablo içerisinde memleket işçi ve emekçiler açısından yangın yeri iken sermaye muhalefeti ise halk hareketini frenlemek için çaba göstermeye devam ediyor. Emekçilerin biriken ve kangren haline gelmiş olan sorunları sadece sandığa havale edilerek çözülemez. İşçiler ve emekçiler yüksek enflasyonu, fahiş zamları, derinleşen yoksullaşmayı izlemeden, seçimleri beklemeden bir an önce harekete geçip birleşik mücadeleyi büyütmelidir.

Bizler bu sefalet koşullarına karşı “hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın” diyerek bütün emekçileri birleşmeye çağırıyoruz. Kiralara, temel tüketim mallarına, ulaşıma, elektiriğe, suya, doğalgaza yapılan zamlar durdurulmalıdır. Hep birlikte sömürü, yağma ve soygun düzenine dur demek için yan yana gelmeye başladık. Şimiye kadar ilçeler de standlar açtık, imza topladık.  İşçi ve emekçiler insanca yaşam talepleri etrafında bir araya gelip işyerlerinde, fabrikalarda, ofislerde, mahallelerde mücadele platformlarını ve kendi birliklerini kurarak sesini yükseltmelidir. Taleplerimizin hayata geçmesi ancak işçi sınıfının ve emekçi halkın birleşerek örgütlü bir şekilde mücadele etmesi ile mümkündür. Tüm emekçileri iktidara ve arkasındaki sermaye güçlerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Benzer Haberler
Güncel

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ücretsiz Müzekart şartları: Bakanlık markasını takip, gönüllülük faaliyetlerine katılım

AleviGüncel

Ekrem İmamoğlu, Sivas Katliamı'nda yitirilen Asım Bezirci'yi mezarı başında andı

Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz