Alevi

Turgut Öker’in Erdoğan’a açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davası reddedildi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davası reddedildi.

PİRHA’nın haberine göre Turgut Öker’in, Avrupa Alevi hareketini ve ‘Alisiz Alevilik’ söylemi ile kendisini hedef gösteren açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının karar duruşması İstanbul Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme matufiyet yokluğu gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

Duruşmaya HDP Milletvekili Zeynel Özen ile Almanya Başkonsolosluğu’ndan bir hukuk müşaviri da katıldı. Öker’in avukatı Nimet Acar, “Yapılan konuşmada isim zikredilmese de müvekkilim hakkında konuşulduğu açıktır. Çoğu kişi müvekkilimi arayıp üzüntülerini dile getirmiştir. 30 milyonun kaynağından, kime verildiğinden bahsedilmiyor. Ortada ağır bir itham var. Dış güçlerin fonladığı bir ajanmış gibi ithamlar var. İfade özgürlüğü kapsamında değildir. Karşı tarafın bunu ispatlaması gerekmektedir.” dedi.

Davalı olan Erdoğan’ın vekili ise davanın tümden reddini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme matufiyet yokluğundan (Erdoğan’ın konuşmasında Öker’i kastedip kastetmediği anlaşılmadığından) davanın reddine karar verdi.

“HİÇ KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KAR KALMAYACAK”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Turgut Öker, “Bugün bu davayı açarken mahkemeden onun Alevi toplumuna her dönem sarfettiği kin, nefret, ön yargı ve ötekileştirmenin cezalandırılacağını beklemiyorduk. Bulunmuş olduğu zırha sığındı ve bulunduğu makam onu korudu. Çünkü başka türlü bir hakimin bir gün sonra Türkiye’nin bir ucuna sürülme tehlikesiyle vicdana ve hukuka uygun kararlar veremeyeceklerini zaten biliyorduk. Ama her şeye rağmen davayı açma nedenimiz; bulunduğu makama rağmen Alevi toplumuna attığı iftirayı tarihe not düşmekti. Bugün tarihe not düşüldü. Bugün sonuç çıkmasa bile yarın bizden sonraki kuşaklar sonuç alacaktır. Hiçkimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Haksızlıklara karşı tarihte Alevi önderleri suskun kalmadıysa onların yolunu sürdürenler de suskun kalmayacak. Hakaretler karşısında boyun eğmeyeceğimizi aktarmak istedik.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: PİRHA

Benzer Haberler
Alevi

Sivas'ta binler katliamın 29. yılında Madımak Oteli'ne yürüdü: "Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!"

Alevi

AABK 'Sanal Madımak Müzesi' çalışmalarına başladı: Madımak'ın dünyanın her yerinde öğrenilmesi sağlanacak

Alevi

EHP: Sivas'ın katillerinden, katliamın faillerinden hesap soracağız

Alevi

Sivas Katliamı 29. yıl dönümünde anılıyor