Güncel

Deniz Poyrazın babası Abdulillah Poyraz beraat etti

Deniz Poyraz’in babası Abdulillah Poyraz, kızının ölümüyle ilgili verdiği röportaj nedeniyle hakkında açılan davada beraat etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik Onur Gencer tarafından düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın babası Abdulillah Poyraz hakkında, kızının ölümüyle ilgili verdiği bir röportaj nedeniyle “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla dava açılmıştı. Davanın ikinci duruşması, İzmir 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Poyraz’ın yanı sıra avukatları hazır bulundu.

BERAAT TALEP EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre duruşmada ilk olarak söz alan Poyraz’ın avukatları, “Soruşturmanın açılması bile muamma. Deniz Poyraz’ın dosyasına bakan savcı ile babasının hakkında iddianame hazırlanan savcı aynı. Dolayısıyla Deniz’i katleden sanığın ifadesi bile alınmamışken, babaya ceza istenmesi kabul edilemez. Acılı bir babanın taziye sırasında söylediklerinden kaynaklı yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Buna benzer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ifade özgürlüğü olarak kabul edilen birçok karar var. Bu hem hukuka hem de vicdana aykırı. Beraat talep ediyoruz” diye konuştu.

Avukatlardan sonra söz alan savcı, geçen duruşma açıkladığı mütalaasını tekrarlayarak, Poyraz hakkında hapis ceza istedi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Abdulillah Poyraz’ın beraatine karar verdi.

(Fotoğraf: MA)

Benzer Haberler
Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Güncel

KYK yurtlarına yüzde 80 zam yapıldı