Güncel

Reuters Erdoğan-Selman görüşmesini yazdı: “Biri imajını, diğeri ekonomiyi düzeltmek istiyor”

Reuters, ‘Bu ziyaret Prens Selman’ın imajını iyileştirmek için bir adım olarak görülürken, ekonomiyi düzeltmek isteyen Erdoğan’a da finansal bir destek sağlayabilir’ yorumu yaptı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2018 yılında muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sonrasında iplerin koptuğu Ankara-Riyad ilişkilerinde normalleşme sürecinin başlamasının ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bugün Türkiye’ye geliyor.

Geçen aylarda Suudi Arabistan’a giderek Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin fiili lideri Selman’ı ağırlamaya hazırlanıyor. Son haftalarda iki ülke arasındaki ilişkiler normalleşirken bazı üst düzey Türkiye yetkilileri isimlerini açıklamadan Reuters’a konuştu.

Yetkililer, Erdoğan ile Selman arasındaki görüşme ile birlikte tamamen normalleşme yaşanmasını umduklarını söylerken Reuters, “Bu ziyaret Prens Selman’ın imajını iyileştirmek için bir adım olarak görülürken, kafa kafaya giden seçimlerden önce ekonomiyi düzeltmek isteyen Erdoğan’a da finansal bir destek sağlayabilir” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın nisan ayında Suudi Arabistan’da Prens Selman’la görüştüğüne dikkat çekilirken Türkiyeli yetkili, “Bu ziyaret, tamamen normalleşme ve kriz öncesi döneme dönülmesini de beraberinde getirebilir. Yeni bir dönem başlayacak” dedi.

Türkiyeli yetkili, iki ülke arasındaki ticaret, uçuş ve televizyon dizilerine uygulanan yasakların karşılıklı olarak kaldırıldığını söylerken, medyada da taraflar arasındaki olumsuz haberlerin durdurulduğuna dikkat çekildi.

İSTENİLEN HIZDA İLERLEMİYOR

Yetkili, enerji, ekonomi ve güvenlik konusunda bazı imzaların atılacağını da söylerken, Suudi fonlarının Türkiye piyasasına girmesi için de çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Öte yandan, swap anlaşması ile ilgili görüşmelerin devam ettiği de belirtilirken, Yetkili bunun “istenilen hızda” ilerlemediğine de dikkat çekti.

İsmini açıklamayan yetkili bu konunun Erdoğan ve Selman arasında özel olarak görüşüleceğini de aktardı.

Reuters, “Türk yetkili Suudi Arabistan’ın Varlık Fonu bünyesinde olan ve olmayan şirketlerle de ilgilenebileceğini ya da bir süre öne Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığı gibi yatırım yapılabileceğini söyledi” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin de Riyad’a SİHA satmasının gündemde olduğu kaydedildi.

Benzer Haberler
Güncel

Mehmet Ali Çelebi'den silinen tweetlerine ilişkin 'ağabeyim yazmış' açıklaması

Güncel

Konya Barosu avukatları: AKP'li Meram Belediyesi kanuna aykırı hayvan toplama işlemi başlattı

Güncel

Erdoğan: Suriye'de güvenli bölgenin halkalarını yakında birleştireceğiz

EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz