Kadın

Başsavcılık Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’ya verilen cezaya itiraz etti

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi, Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin davada verilen 23 yıl hapis cezasına itiraz etti.

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, davada verilen karara hem kendilerinin hem de Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itiraz ettiğini açıkladı.

Pınar Gültekin cinayetine ilişkin davanın dün (20 Haziran) görülen duruşmasında, katil Cemal Metin Avcı ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 23 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Karar, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi tarafından istinafa taşındı.

Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“Pınar Gültekin ile ilgili hukuk garabeti mahiyetindeki bu karara, bugün itibariyle hem katılan vekili olarak biz hem de esas hakkındaki mütalaasında tüm sanıkların cezalandırılmasını talep eden Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti. Yargılamanın safahatı sırasında, mahkemenin tarafsızlığına halel geldiğinden bahisle üç defa reddi hakim istedik, tamamı reddedildi. İtiraz ettik, itirazlarımız reddedildi. Mahkeme heyeti hakkında HSK’ya şikayet dilekçesi verdik, hiç bir tasarrufta bulunulmadı.

Birçok duruşmada ve nihai olarak da dünkü duruşmada, müvekkiller ve biz, mahkemenin adalet dağıtmaktan uzak olduğu, hakkaniyeti tesis edemeyeceği ve tarafsız olmadığını vurguladık ve duruşma tutanaklarına geçirdik. Hukuk devletinin gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanacağız, hukuki dayanaktan yoksun ve mesnetsiz olan bu kararın kanun yolu aşamalarında düzeleceği ve adaletin tecelli edeceğini umut ediyoruz.”

Benzer Haberler
Kadın

Haziran ayında 31 kadın öldürüldü, 22 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın

EŞİK: İstanbul Sözleşmesi yaşam ve özgürlük meselesidir, vezgeçmiyoruz!

Kadın

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi: Kadın erkek eşitliğinden söz etmek asla doğru değil

Kadın

Manisa'da Ummuhan Yurtseven, boşanma aşamasında olduğu Hüseyin Yurtseven tarafından öldürüldü