İletişim

7 basın meslek örgütünden sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklama

Basın meslek örgütleri, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi beklenen sosyal medyaya sansür yasasına karşı basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkan Gökhan Durmuş, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmenç, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkan Adnan Özyalçıner, DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreter Özge Yurttaş, PEN Yazarlar Derneği adına 2.  Başkan Halil İbrahim Özcan, Türkiye Yayıncılar Birliği (TÜRKYAYBİR) Başkanı Kenan Kocatürk katıldı.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, “iktidarın çok sesli bir toplum yaratma istemediği açık. Tek sesli tek düşünceyi içeren bir topluma dönüştürmek konusunda çalışmaları var son tasarı bunlardan biri. İktidarın baskıları zulmü yetmezmiş gibi birde sosyal medyadaki kapıları kapatmak istiyorlar. Korkuyorlar, korkmasalar böyle bir şey yapmazlar korkuyorlar.  Demokrasi arpa boyu bir yol alamadık” diye konuştu.

“İKİNCİ BİR RTÜK YARATMAK İSTİYORLAR”

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Basın İlan Kurumu’nun ikinci bir RTÜK’e dönüştürülmek istendiğine vurgu yapan Durmuş, “Bu tasarımın içerisinde sadece sansür var. O yüzden biz bu tasarıyı kabul etmiyoruz. Geri çekilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, gazetecilerin evlerinin gece basılarak gözaltına alındığını söyleyen Eşmen, “Tutuklanıyor, haklarında dava açıyor. Gazeteciler ömürlerini adliye konulara geçiyor şu anda bile. Bu yasa çıktıktan sonra durum daha da vahim olacak. Yalan haber ve dezenformasyon ile mücadele elbette edilmelidir. Ama bu halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gasp etme derdi” dedi.

“YASAYA KARŞI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

TYS Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, “Sosyal medya yasası, insanın anayasal hakkı olan temel hak ve özgürlüklerine düpedüz el koymak demektir. Yalnız gazete, gazeteci ve okur arasındaki özgürce haber verme, haber almadaki düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlamış olmakla kalmıyor, insanlar arasındaki serbestçe iletişim kurma ve konuşma özgürlüklerini de düşüncelerini söyleme ve ifade etme özgürlüklerini de yasaklıyor” dedi.

DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreteri Özge Yurttaş, basın özgürlüğü için halkın haber alma hakkı için yasanın geri çekilmesini yasayla beraber eş zamanlı olarak gazetecilerin hedef alındığını ifade ederek “Her türlü operasyonun, davanın hukuki soruşturmanın da gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunlar özgür basın için hep birlikte mücadele etmeye devam ederiz” dedi.

“KORKU İKLİMİNİ CANLI TUTMAK İSTİYORLAR”

PEN Yazarlar Derneği 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan, “Bu duyarlı yurttaşların zaten CİMER’e yaptığı var olan sansüre eklenen bu yasa eğer yasalaşırsa yeni bir baskı olacak. Biz uluslararası PEN olarak bu yasaya niye karşı olduğumuzu, neden karşı olduğumuzu uluslararası platformda da anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

YAYINCILARI DA ETKİLEYECEK

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Yayıncılar olarak da biz de bundan çok etkilendiğini düşünüyorum. Çünkü artık düşünce ve ifade özgürlüğü ya da insanların fikirlerin sosyal medya içinde yazarlarımızı da yayıncıların da fikirlerini beyan ettikleri şeyin içinde hangisinin mutlak anlamda suç olup olmayacağını bilmiyoruz. Bununla ilgili de dün nasıl mücadele ettiysek düşünceyi ifade özgürlüğünü savunmayı, savunma meselesini, yeni kanunlarla da gene savunacağını altını çizmek istiyorum” dedi.

Benzer Haberler
İletişim

Gazeteci Diren Yurtsever serbest bırakıldı: Haber paylaşımları suçlama konusu yapıldı

İletişim

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever gözaltına alındı

İletişim

Sokak Kedisi TV ekibine silahlı saldırı

İletişim

TGC'den TBMM'ye çağrı: Basın İlan Kurumu'na yönelik AYM kararı uygulanmalıdır