DünyaKadın

İstanbul Sözleşmesi Ukrayna Parlamentosu’nda kabul edildi

Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele konulu İstanbul Sözleşmesi’ni onayladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin geçtiğimiz gün Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada’ya sunduğu ve İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması talebinin yer aldığı yasa tasarısı kabul edildi. 

Sputnik’in aktardığına görei Zelenski’nin sunduğu tasarıda, “Ukrayna, sözleşmenin amacının kadınları her türlü şiddetten korumak, kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak olduğunu öngörmektedir” ifadeleri yer aldı.

Tasarıda, sözleşmede yer alan hükümlerin, ülke anayasasını ihlal etmediği ve ‘ebeveynlerin çocuklarını kendi inançlarına göre yetiştirme hakkına müdahale’ teşkil etmediği kaydedildi.

Parlamentonun sosyal medya hesabından sözleşmesinin kabul edilmesine ilişkin paylaşılan mesajda, “Tarihi karar! İstanbul Sözleşmesi onaylandı! Ukrayna Verkhovna Rada’sı, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Sözleşmesi’ni onayladı” denildi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Benzer Haberler
Dünya

Emekçi Hareket Partisi: İsveç, Finlandiya'nın NATO'ya girip girmemesi değil, Türkiye'nin NATO'da olması ve NATO'nun varlığı sorundur

Dünya

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum imzalandı

Dünya

Lavrov: Zelenski'nin ne düşündüğü önemli değil. Kararlar Washington'da alınıyor

Dünya

G7 ülkeleri, Rus petrolüne fiyat üst sınırı getirilmesine karar verdi