Kadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Yargıda Cinsiyetçilik raporunu yayınladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yıllardır takip ettiği davalar ışığında Yargıda Cinsiyetçilik Raporu’nu yayımladı. Raporda şüpheli kadın ölümü davalarındaki cezasızlık, ayrımcı indirimler, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının davalardaki yansımaları yer alıyor.

Türkiye’nin her bölgesinde illerde ve ilçe adliyelerinde görülen davaların kapsamı; Cinayet Davası, Cinsel Saldırı, Çocuk İstismarı, Darp, Şiddet, Yaralama, Öldürmeye Teşebbüs, Kendini Savunamayacak Kişiye Cinsel Saldırı, Taciz, Ölüme Sebebiyet, Silahlı Yaralama, İleti İle Tehdit Ve Hakaret Davası, Meşru Müdafaa gibi TCK kapsamındaki çok farklı suç türlerinden oluşmakta.

Platform tarafından paylaşılan raporda, “2017 yılındaki ilk “Yargıda Cinsiyetçilik Raporu”nu yayınlama ihtiyacı duyduğumuz süreçte olduğu gibi, özellikle kadın hak ihlallerinin artış gösterdiği dönemlerde, yargıda cinsiyete ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılığın tespitinin önemli olduğunu ve raporların; ihlallerin tekrarlanmasını önlemede etkili olacağını düşünüyoruz. Takip ettiğimiz kadın, çocuk ve LGBTİQ+’lara yönelik şiddet davalarını, gözlemlerimiz ışığında tespit ve değerlendirmeler yaparak incelemeye çalıştık. Tespitlerimizi dayandırdığımız dava örneklerini sunarak tamamladığımız raporumuzu sizinle paylaşıyoruz.” şeklinde ifade edildi.

Pandemi ve İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesinin ardından kadın davalarının durumu, şüpheli kadın ölümü davalarında rastlanan ayrımcılık ve cezasızlık örnekleri, kadın cinayeti davalarında rastlanan ayrımcılık ve cezasızlık örnekleri, takdiri indirim uygulanan bazı dava örnekleri, haksız tahrik indirimi uygulanan bazı dava örnekleri, tasarlamanın unsurlarının yok sayıldığı cezasızlık örnekleri, suçun hukuki niteliğinin sanık yararına daha düşük cezalı suça çevrildiği dava örnekleri, yeni tipte adında indirim geçmeyen ayrımcı indirim örnekleri, cinsel şiddet ve çocuk istismarı davalarında öne çıkan ayrımcı kararlar, cezanın paraya çevrildiği ya da hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı dava örnekleri ve sanığın istanbul sözleşmesi ve kadın beyanını hedefleyerek savunma kurduğu dava örnekleri raporda yer alan başlıklar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Yargıda Cinsiyetçilik Raporu’na ulaşmak için tıklayın.

Benzer Haberler
Kadın

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Pınar Gültekin davasını istinafa taşıdı

Kadın

İstanbul'da "süpürgenin sesinden rahatsız olduğu için" evli olduğu kadını öldüren erkek tutuklandı

Kadın

Pınar Gültekin davasında gerekçeli karar açıklandı

Kadın

Danıştay savcısı İstanbul Sözleşmesi için mütalaasını açıkladı: Çekilme hukuka aykırı