Ekoloji

İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağına direnen yurttaşlar, kamyonların önünü keserek oturma eylemi yaptı

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de açtığı taşocağına karşı direniş sürüyor. “İkizdere’yi mahvettiniz, evlerimizde tozdan duramıyoruz” diyen bölge halkı, iş kamyonlarının durdurarak oturma eylemi yaptı.

Rize’de yapılacak Lojistik Merkez ve Liman Projesi için gerekli deniz dolgusunda kullanılmak açılan taşocağı, yurttaşların itirazlarına ve bilirkişi raporuna rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Aylardır yapılan patlatmalarla ve kazırlar bölgenin adeta bir çöle döndüğünü belirten bölge halkı bu sabah saatlerinde iş makinelerinin yolunu kesti. Hiçbir önlem alınmadan taşların kamyon üzerinde taşıdığını belirten bölge halkı kamyonların tehlike saçtığına dikkat çekti.

İkizdere Çevre Derneği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “İkizdere’ de kamyonların geçiş güzergahı kapatılarak oturma eylemi yapılıyor. Doğa katliamlarına artık daha fazla tahammülümüz kalmadı. Doğa Katliamlarına son verin” denildi.

Projeye karşı açılan davada Rize İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesinin yapılmasına karar vermişti. 7 uzman tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda, projenin ekosisteme, arıcılığa ve çay üretimine zarar vereceği belirtilmişti.

Paylaşılan video da yöre halkının önünde jandarmaların olduğu görüldü. Taş ocağına karşı direnen İkizdereli kadın da doğa tahribatına Bu nedir, bu kadar olmaz, öldürdünüz, biraz akıllı olun” diyerek isyan etti.

Benzer Haberler
Ekoloji

Bakan Derya Yanık sel bölgesinde: "Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok"

Ekoloji

Erzincan'da siyanür saçan maden hakkında Bakanlık ve şirket hakkında suç duyurusu

Ekoloji

AKP’li Üsküdar Belediyesi ile iki bakanlığın Validebağ Korusu için yaptığı itirazlar reddedildi

Ekoloji

Erzincan'da çevreye siyanür saçan altın madeninin faaliyeti durduruldu