Dünya

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin endişelerini ele almalıyız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna yönelik Türkiye’nin itirazlarına ilişkin açıklama yaptı. Stoltenberg, “Türkiye önemli bir müttefik, müttefiklerin endişelerini ele almalıyız.” ifadelerini kullandı.

ANKA’daki habere göre NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bugün Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu.

“ANLAŞMAYA VARACAĞIMIZA EMİNİM”

Türkiye’nin NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’ya ilişkin endişelerinin farkında olduğunu belirten Stoltenberg, şunları söyledi:

“Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuk. Türkiye, terörizm ve güvenlik ile ilgili endişelerini ifade etti. NATO’da her zaman yaptığımızı yaparak müttefiklerin endişelerini ele almalıyız. Bu sorunları çözmenin bir yolunu bulup anlaşmaya varacağımıza, ardından Finlandiya ve İsveç’i tam teşekküllü üyeler olarak kabul edeceğimize eminim.

Finlandiya ve İsveç, kolektif savunmamıza katkıda bulunacaklardır. Baltık bölgesi için özellikle önemli olacaktır. Ancak Türkiye’nin endişelerini ele almanın öneminin de farkındayım. Türkiye önemli bir müttefik. Stratejik coğrafi konumu, Irak ve Suriye sınırlarındaki İŞİD/DEAŞ ile mücadelede kilit rol oynaması önemlidir. Hiçbir müttefik terör saldırılarından Türkiye kadar zarar görmemiştir ve Türkiye’den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Bu yüzden oturup, ileriye dönük bir çözüm bulmalıyız.”

Fotoğraf: NATO/Twitter

Benzer Haberler
Dünya

Suriye erken seçime gidiyor

Dünya

Teleskop görüntüsü diye 'sucuk' fotoğrafı paylaşmıştı: Fransız bilim insanı Etienne Klein özür diledi

Dünya

Tayvan: Askeri tatbikatlara başlayan Çin birden fazla balistik füze ateşledi

DünyaGüncel

James Webb Uzay Teleskobu, Araba Tekeri Galaksisi'nin bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yayınladı.