Dünya

İsveç’ten Türkiye açıklaması: Müzakereler biraz süre alacak

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin NATO üyeliği hakkında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini ve müzakerelerin biraz süre alacağını belirtti.

İsveç resmi haber ajansı TT’ye açıklamalarda bulunan Andersson, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği konusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

Türkiye ile diyaloğu sürdürdüklerini dile getiren Andersson, “Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile güzel ve olumlu bir görüşme yaptım. Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılacak müzakereleri sabırsızlıkla beklediğini kaydeden Andersson, PKK’yi terör listesine alan ilk ülkelerden biri olduklarını ifade etti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYELİK SÜRECİ

İki ülke, NATO’ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e teslim etmişti. Türkiye’den, iki ülkenin NATO’ya katılımına karşı olumsuz açıklamalar gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye’nin olumsuz bakış açısının değişmediği ifade etmişti.

Erdoğan, 21 Mayıs Cumartesi günü İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Erdoğan görüşmede, İsveç’in, Türkiye’nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirmiş, Türkiye’nin ‘Barış Pınarı Harekatı’ sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti.

Benzer Haberler
Dünya

Suriye erken seçime gidiyor

Dünya

Teleskop görüntüsü diye 'sucuk' fotoğrafı paylaşmıştı: Fransız bilim insanı Etienne Klein özür diledi

Dünya

Tayvan: Askeri tatbikatlara başlayan Çin birden fazla balistik füze ateşledi

DünyaGüncel

James Webb Uzay Teleskobu, Araba Tekeri Galaksisi'nin bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yayınladı.