Güncel

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP ve TÖP kampanya başlattı: Hakkımız olanı alacağız! Tüm ücretler arttırılsın

Özge Doğan
Yol TV Muhabiri

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP ve TÖP başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerin arttırılması için başlattığı kampanyayı bugün yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Asgari ücretin enflasyon karşısında eridiği vurgusu yapılan açıklamada, 7 kurum olarak bir dizi eylem, etkinlik ve imza kampanyası hedeflendiği ifade edildi. Yedi kurum dün de Ankara’da bir basın açıklaması yapmıştı.

Basın açıklamasına EMEK Partisi adına İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Emekçi Hareket Partisi adına Merkez Komite üyesi Sibel Uzun, Halkevleri adına Genel Başkan Yardımcısı Hasan Pulat, HDP adına İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, SMF adına Mehmet Çalasın, Türkiye İşçi Partisi adına Ahmet Oral ve Toplumsal Özgürlük Partisi adına Nilay Kuş katıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Eğitim Merkezi’nde yapılan basın açıklamasında 7 kurum adına ortak metni Nilay Kuş okudu. Ortak metnin tamamı şöyle;

“Ülkemizde baskı, şiddet ve faşizmin her geçen gün yükseldiğine, demokratik hak ve özgürlüklerin gözaltılar, soruşturmalar ve cezalar ile kısıtlandığına hep birlikte şahit oluyoruz.

Halkın sıkıştırılmaya çalışıldığı bu şiddet sarmalının, gittikçe derinleşen ekonomik krizi, yoksulluğu ve sefaleti görünmez kılma çabalarının bir parçası olduğunu biliyoruz.

İktidarın ve sermayenin kendi çıkarları ve politikalarının bir sonucu olan ekonomik krizin faturasının halka kesilmesini kabul etmiyoruz.
Enflasyon oranının yükselen grafiğinin karşısında her geçen gün eriyen asgari ücretin ve tüm ücretlerin alım gücü azalırken, kirasını, faturasını ödeyemeyen ve beslenme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ve geçinemeyen milyonlarca insan gerçekliği büyüyor.

“HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ”

Enflasyon oranının artmasıyla doğru orantılı olarak yapılan zamların karşısında ise asgari ücret ve tüm ücretler sabit kalıyor.

Biz, aşağıda adı geçen 7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir yaşamı kurmak ve hakkımız olanı almak için bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen asgari ücretin arttırılması için bir dizi eylem ve etkinliği önümüze koyuyoruz.

“Hakkımız Olanı Alacağız!” şiarıyla çıktığımız bu yolda bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile eylem ve etkinliklerimizin sokak ayağını örerken sosyal medya çalışmaları ile mücadelemizi yaymayı ve İlçelerde, mahallelerde bir araya gelmeyi ve kampanyamızın yerel ayaklarını kurarak genişletmeyi hedefliyoruz.


Asgari ücretin ve tüm ücretlerin artırılması ve hakkımız olanı almak için mücadeleyi bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

Tüm kamuoyunu, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halktan yana halk için mücadele eden, etmek isteyen tüm milletvekillerini bizimle birlikte sesini yükseltmeye, mücadeleyi dayanışma ile büyütmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.”

Benzer Haberler
Güncel

Zeytinli Rock Festivali'nin yeni tarihi duyuruldu

Güncel

Ankara'da fuhuş operasyonu: Çete üyelerinden biri polis çıktı

Güncel

Koç Holding kârını beşe katladı

Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına talimat: Sosyal yardım ziyaretlerinde Erdoğan'ın mektubu da dağıtılacak