Güncel

TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı Kadıköy’den seslendi: Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz

TMMOB tarafından Kadıköy İskele Meydanı’nda eylem düzenlendi. Yapılan açıklamada, “Mahkumiyet kararları iktidarın çaresizliğinin dışavurumudur” denildi.

Gezi’de hayatını kaybedenlerin aileleri ve Gezi davasında tutuklananların yakınlarının da katıldığı açıklamada, “Gezi’ye, emeğimize ve mesleğimize sahip çıkıyoruz” pankartı açıldı.

“GEZİ BU ÜLKENİN SÖNMEYECEK UMUDUDUR”

Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mücella Yapıcı’nın mesajını kızı Cansu Yapıcı okudu. Yapıcı’nın mesajında şunları ifade etti.

“Bu karanlıkta yükseltmemiz gereken, adalet talebidir. Kentlerimiz, doğamız, geleceğimiz için emeğimiz için adalet talep ediyoruz. Sadece bizler için değil, hukuksuzca cezaevine atılmış hak savunucuları için, çocuklarımız Ethem, Medeni, Ali İsmail, Abdocan, Ahmet, Mehmet Hasan Ferit ve Berkin’in özgür düşleri için adalet istiyoruz. Umutluyuz. Biz umudu TMMOB örgütlülüğümüzde görüyoruz. Dayanışmayı, umudu Gezi’de birlikte gördük. İktidarın üstümüze atmaya çalıştığı karanlığa inat, hukuksuzca atıldığımız cezaevlerinden tekrar söylüyoruz. Biliyoruz ve inanıyoruz ki Gezi; eşitlik, özgürlük adalet ve demokrasi için bu ülkenin sönmeyecek umududur.”

“UMUDUNUZU ASLA KAYBETMEYİN”

Tayfun Kahraman’ın mesajını ise eşi Meriç Demir Kahraman okudu. Kahraman’ın mesajı şu şekilde:

“Tecritte, Silivri ve Bakırköy’de cezaevlerindeyiz. Fakat haklılığımıza olan inancımız, dışarıdan her yurttaş ve sizlerden gelen destek sonucu yükselen gücümüzle dik duruyoruz.TMMOB’un tüm bileşenleri ile sürdürdüğü adalet nöbetleri; bizlerin adaletsizliğe karşı mücadelesini yükseltiyor, güzel günlere ilişkin umudumuza umut katıyor. Siz de umudunuzu asla kaybetmeyin, elbette bu karanlığı hep birlikte yan yana durarak, mücadelemizi yükselterek durduracağız.”

“HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ. KARANLIK GİDECEK, GEZİ KALACAK”

Can Atalay’ın mesajını ise kuzeni Önder Çetin Bilginer okudu. Atalay’ın mesajinda şu ifadeler yer aldı:

“Gezi direnişi bu ‘doğru’ geleneğin bir mekanda somutlaşması, bu geleneğin memleketin milyonlarca insanı tarafından sahiplenilmesi halidir. Gezi, memleketimizin ve coğrafyamızın eşitlik, özgürlük, kardeşlik umudu; bu umudun somut bir imkan olduğunun nişanesidir. Ve mutlu mimarlara, mühendislere ve şehir plancılarına; Gezi’ye onlar ebelik ettiler. Gezi, memleketten ve insanımızdan umut kesenlerin değil, bizim haklı olduğumuzun en büyük kanıtıdır. Biz; bir mimar, bir şehir plancısı ve bir avukat daha önce yüzlerce defa yaptığımız gibi tüm anayasal hakları kullandığımız, demokratik itirazımızı zulümle ezmeye çalışanlara boyun eğmediğimiz için şu an orada değiliz. Size, mücadele geleneğine ve onu bugün kullananlara sırtlananlara güvenimiz tamdır. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız! Karanlık gidecek Gezi kalacak.”

Benzer Haberler
AleviGüncel

Ekrem İmamoğlu, Sivas Katliamı'nda yitirilen Asım Bezirci'yi mezarı başında andı

Güncel

CHP'li Özgür Karabat: Yeni bir döviz şoku yakın

Güncel

Cumartesi Anneleri: Tüm baskı ve engellemelere karşı hakikat ve adalet talebimizde ısrar ediyoruz

Güncel

Ek gösterge düzenlemesi ve öğrenci affını da içeren "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi