Güncel

İstanbul Valiliği, Dersim Dernekleri Federasyonu’nun 32 yıldır yaptığı pikniği yasakladı

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun bugün İstanbul’da yapacağı pikniğe İstanbul Valiliği 24 saat kala izin verilmediğini bildirdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) bugün İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşeceği piknik, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Pikniğe 24 saat kala gelen yasak kararına karşı yazılı açıklama yapılan DEDEF’ten, “Dersim halkının birlik ve dayanışma pikniği yasaklanamaz!” denildi.

“PİKNİĞE 24 SAAT KALA YASAK İLAN EDİLDİ”

DEDEF tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“32 yıldır geleneksel olarak yapılan Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniğimiz , bu yıl 22 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşecekti. Son gün İstanbul Valiliği tarafından pikniğe 24 saat kala yasak ilan edildi. 32 yıldır bu ve benzeri etkinliklere böylesi bir gerekçe yaratılmamıştır. 32 yıldır yapılan hiç bir piknikte herhangi bir sorun yaşanmamıştır. AKP’nin son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin safsatasının üründür.

Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilerek, yapılan onca hazırlık yok sayılarak üyelerimizin pandemi nedeniyle bir araya gelme arzusu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir.

“YASAKLAMA BARIŞÇIL TOPLANTI HAKKIMIZA SINIRLAMADIR”

Öne sürülen gerekçe ise birlik ve dayanışma pikniğimizin güvenliğini alamamalarıdır. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak, güvenlik içinde piknik yapmamızı sağlamakla yükümlü olanların, bu gerekçelendirmeyi demokratik hakkımızın yasaklanmasının gerekçesi yapmaları, temel hukuk normlarının ihlalidir.

Kısacası tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur.

Kaldı ki toplanma hakkının, eğlenme hakkının, birlik ve dayanışma hakkının sınırlandırılması, Anayasa’nın 13. Maddesi gereğince “anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve ölçülülük ilkesine” aykırı olamaz. Oysa pikniğimizin yasaklanması, bu barışçıl toplantı hakkımıza, demokratik toplum düzeninin ölçüsüz bir sınırlamadır.

“YASAKÇI DAVRANIŞLAR İÇİN ARTIK ‘YETER’ DİYORUZ!”

Çünkü demokratik devlet olmanın birinci koşulu halkın beklenti ve temel haklarını güvence altına almak, ona yasakçı, boyun eğdirici bir zihniyetle yaklaşmamaktır. Oysa bu yasaklama kararıyla mülki amirlik, bir kez daha Dersim halkının inancına, anadiline, doğasına saygı talebini, bunu dillendirme hakkını yasaklamış olmaktadır.

Kendimizi ifade etme hakkımızın 30’lu ve 94’lü yıllardan farksız bir şekilde yasaklanmaya devam edilmesinin bizlere karşı hukuksuz bir kötü niyet göstergesi olduğunu kamuoyuna ilan ediyor ve kınıyoruz. Bize reva görülen bu yasakçı, asimilatör, hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz!

Not: Pikniğimizi en yakın zamanda gerçekleştireceğimizi. Elinde davetiye olan dostlarımızın bu davetiyeleri saklamalarını ve piknikte kullanmalarını istiyoruz. Yarın saat 09.00′ da piknik yerinde 6. kapı girişinde, basın açıklaması yapıp, yasakçı zihniyeti kınayacağız. Bize güç vermek isteyen tüm Dersimli ve Dersimli dostlarını bekleriz.

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı